21 Proje İhale Aşamasında

Osmaniye İl Koordinasyon Kurulu’nun 2019 Yılı 3. Dönem Toplantısı yapıldı.

Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Kadir Kara, Vali Yardımcısı Metin Esen, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları bölge ve il müdürleri katıldı.

Toplantının başında konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, “İlimizde 2019 yılında toplam proje bedeli 3 Milyar 498 Milyon 738 Bin 726 TL olan 228 adet proje üzerinde çalışmalar devam etmekte olup, bu projelere ayrılan ödenek miktarı 387 Milyon 485 Bin 121 TL’dir. 2019 yılı dönem sonu itibariyle 166 Milyon 519 Bin TL harcama yapılarak %43 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. 2019 yılında ilimizde gerçekleşen yatırımlar; tarım, turizm, sağlık, ulaştırma, enerji, eğitim ve diğer kamu hizmetleri olmak üzere 7 temel sektörde toplanmıştır. Bu sektörler içerisinde en çok ödeneğin, %42,3 lük pay ile ulaştırma sektörüne, daha sonra %32,9’luk pay ile eğitim sektörüne ve %8,3’lük pay ile içerisinde kanalizasyon, harita-kadastro, imar planı, çeşitli inşaatlar ile içme suyu gibi kalemlerin yer aldığı diğer kamu hizmetleri sektörüne ayrıldığı görülmektedir.” dedi.

2019 yılında Yatırım Programı’nda bulunan 228 adet projenin 27’sinin bitirildiğini, 90’ının yapımı devam etmekte olduğunu, 21’inin ihale aşamasında olduğunu, 90 adedine ise başlanılamadığını ifade eden Vali Coşkun, “Önümüzdeki aylarda başlanılamayan projelere ağırlık verilerek projelerimizin önemli bir bölümünün tamamlanması hedeflenmektedir.” dedi. Toplantının ilk bölümünde İçişleri Bakanlığınca geliştirilen İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında bilgilendirme sunumu yapılacağını belirten Vali Coşkun, “Kurum amirlerimizden beklentimiz, sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için, verilerin zamanında ve güncel bir şekilde girilmesidir. Bu veriler illerle ilgili genel bir kanaat oluşturduğu ve kamuya açık olduğu için kurum amirlerimizin bu konuda özellikle hassasiyet göstermeleri gerekiyor. ”dedi.

 

Vali Coşkun’un konuşmasının ardından, İçişleri Bakanlığımızca geliştirilen İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında İl Planlama ve Koordinasyon Müdür Vekili Harun Evran bilgilendirme sunumu yaptı.

 

Toplantının devamında; DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü, Adana Orman Bölge Müdürlüğü, T.C.D.D 6. Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ 18. Bölge Müdürlüğü, Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro 12. Bölge Müdürlüğü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, İl Özel İdaresi yetkilileri biten ve devam etmekte olan projeleri hakkında bilgi vererek, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar.

 

Toplantının son bölümünde, katılım ve katkıları nedeniyle herkese teşekkür eden Vali Ömer Faruk Coşkun, toplantının ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederek toplantıyı bitirdi.

 

18 Temmuz 2019 Murat BOZ
Yorum yapın