Altunkaynak, Bir senden bir benden teşvikini anlattı

 

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Osmaniye İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, ‘Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği’ projesi kapsamında, istihdamı artırmak amacıyla “İlave İstihdam” ve “Bir Senden Bir Benden” isimli teşviklerle işverene kolaylık sağlayacağını söyledi.

Altunkaynak , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı “Çalışma Hayatında Milli İstihdam Seferberliği” kapsamında istihdamı artırmak amacıyla “İlave İstihdam” ve “Bir Senden Bir Benden” isimli teşviklerle işverene kolaylık sağlıyor” dedi.

 

İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Osmaniye İl Müdürü Ahmet Altunkaynak  “İlave istihdam teşviki kapsamında 2020 sonuna kadar (1 Ocak 2018- 31 Aralık 2020 döneminde) işe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle, vergi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviki getiriliyor. İmalat ve bilişim sektöründe asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç üzerinden ödenecek. Dolayısı ile bu sektörlerde ilave işe alınacaklar için daha yüksek tutarda sosyal güvenlik primi desteği sağlanacak. İmalat ve bilişim dışındaki sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi asgari ücret üzerinden hesaplanacak.Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresi 12 ay yerine 18 ay olacak.

Teşvik kapsamındaki sigortalılarda; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, işe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla sigortasının bulunmaması, 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmesi şartı aranıyor.

İşyeri açısından aranan şartlar ise; alacağı kişiyi işyerindeki ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırması, sigorta prim borcu ile idari para cezasının bulunmaması, sigortasız işçi çalıştırmaması ve bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırması gerekmektedir

BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİKİ

“Bir Senden Bir Benden” teşvik uygulaması ile küçük esnaf ve ticaret erbaplarına devlet tarafından destek sağlanacak. Bu kapsamda 1 ile 3 çalışanı olan imalat işyerlerinin 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş arası gençlerin ücret, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren bir ay devlet tarafından ödenecek.

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olup, 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında işe alınan kişileri kapsayan uygulamada işe alınacak kişide işe giriş tarihi itibariyle işverenin birinci derece kan veya kayın hışmı ya da eşi olmaması şartı aranıyor. Bunun yanı sıra işe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortasının bulunmaması gerekiyor.

İşyeri açısından aranan şartlar ise imalat sektöründe faaliyet göstermesi ve bu sektörde ustalık belgesi sahibi olan işverene ait işyeri olması şartı aranıyor. İşyerinin prim borcu, idari para cezasının bulunmaması ve sigortasız işçi çalıştırmaması ve bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırması gerekiyor.

OSMANİYE KARİYER PLANLAMA VE MESLEK TANITIM GÜNLERİ

Osmaniye İŞKUR tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde Korkut Ata Üniversitesinde öğrencilere yönelik “Kariyer Planlama ve Meslek Tanıtım Günleri düzenlenecektir.

2018 YILININ İLK 3 AYINDA İŞKUR’UN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HEDEFLER

Osmaniye İŞKUR, 2018 yılının ilk 3 ayında gerçekleştirdikleri faaliyetleri değerlendirerek, kurum hizmetleriyle ilgili istatistiki verileri basın toplantısında basın mensuplarıyla paylaştı. İşsizlikle mücadelede etkin hizmet yürüten İŞKUR, 2018 yılının ilk 3 ayında 45’i engelli olmak üzere bin 584 kişiyi işe yerleştirdi.

Bin 515 işyerini ziyaret eden İŞKUR, hem işverenleri kurum hizmetleri hakkında bilgilendirdi hem de işverenlerden işçi talebi alarak iş arayanları işe yerleştirmek için çaba gösterdi.

İşsizlere mesleki deneyim kazandıran İşbaşı Eğitim Programından yararlanan katılımcı sayısı Osmaniye’de bin 343 kişi oldu. 9 bin 950 kişi bireysel görüşme yoluyla iş ve meslek danışmanlığı hizmeti aldı.

Aktif işgücü hizmetleri kapsamında açılan istihdam garantili kurslarda 276 kişi yararlanırken, özel politika gerektiren gruplara yönelik açılan kurslar ile yok olmaya yüz tutmuş mesleklerde açılan kurslardan ise 493 kişi yararlandı” şeklinde konuştu.  Resul Özdil – Murat Boz

10 Nisan 2018 Murat BOZ
Yorum yapın