BURNAZ YIKILDI

Osmaniye, Erzin, Dörtyol, Ceyhan, Payas, İslahiye, Nurdağı gibi şehirlerde yaşayan orta gelirli ailelerin yazın giderek denize girebildikleri tek nokta olan Hatay iline bağlı Erzin İlçesi’nin Burnaz yaz kampı, halkın iddiasına göre Termik santral yapım amacı ile kepçe ve dozerlerle, Jandarma gözetiminde yıkıldı.

Özellikle dar gelirli kanser ve siyatik hastalarının vazgeçilmez noktası olan Burnaz, mahkemenin kesin bir yıkım kararı olamamasına rağmen kepçe ve dozerler eşliğinde yıkıldı.

Yıkım anında vatandaşların girmesine izin verilmedi. Yıllardır hayatını yaz kış hayatını oradaki barakalarda sürdüren en az 5 kanser hastası ise artık gidecek bir yerleri olmadığını belirterek göz yaşları arasında yıkımı izlediler. Osmaniye başta olmak üzere halkın sosyal medya üzerinden büyük bir tepkisini çeken yıkım kararını ise Erzin Kaymakamlığı yürüttü.

Yetkililerden alınan bilgiye göre; bölgede bulunan 412 parsel dışında kalan Milli emlak ve hazineye ait yapılar yıkılıyor. Diğer mahkemesi süren ve tapusu olan yerlere ise dokunulmadığını belirttiler. Genelde 40 kadar balıkçının bulunduğu tatlı su kenarında bulunan ve kaçak olarak adledilen barakaların yıkıldığı belirtildi.

80 li yıllardan başlayarak, özellikle yazın, bölge halkının rağbet gösterdiği Burnaz’a ahşap da olsa artık herhangi bir yapı yapılmasına da izin verilmeyeceğini belirten yetkililer, kanunun gereğini uyguladıklarını belirttiler. Halk ise bölgenin sadece rant amacı ile yıkıldığını, termik santral yapılarak dev işletmelere verileceğini iddia ettiler. Burnaz’da yaşayan ya da barakaları olan halk ise bölge milletvekillerinden destek bekliyor.

Özellikle 35 yaş üzeri herkesin anılarının olduğu, beyaz kumları, balığı, tatlı suyu ve havası ile düşük ve orta kesimin tercih ettiği Burnaz artık sadece anılarda yaşayacak.   Mustafa Düzenli

25 Aralık 2017 Murat BOZ
Yorum yapın