Buzağı Kayıplarının Önlenmesi ve E-Reçete Eğitim Toplantısı Yapıldı

İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen buzağı kayıplarının önlenmesi ve E-Reçete ile ilgili eğitim toplantısı İlimiz Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Osmaniye Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yusuf Ertuğ TUFAN, Osmaniye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa SAYGILI, Osmaniye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği temsilcileri, İlimizde faaliyet gösteren Serbest Veteriner Hekimler, İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimler ile yetiştiriciler katılmıştır.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürü İbrahim SAĞLAM “Bakanlığımız tarafından 2018 yılının Hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan edildiğini söyleyerek bu hususta konunun muhattapları olan herkesin öz verili çalışması gerektiğini belirtti. Ülke genelinde %15 olan buzağı kayıplarının %5’e indirilmesi halinde et açığının kapatılacağı ve et ithalatının önüne geçileceğini söyledi. Ayrıca Bakanlığımız tarafından Ülkemizde hayvan sağlığı alanında kullanılan veteriner tıbbi ürünlerin izlenebilirliğini sağlamak, hayvan hastalık ve zararlıları ile etkin bir şekilde mücadele etmek ve gıda güvenliğini temin etmek amacıyla oluşturulan E-Reçete ve Veteriner İlaç Takip Sisteminin 01.01.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe konulduğunu belirterek toplantıda konu uzmanları tarafından eğitimlerin yapılacağını, bu toplantının Ülkemiz ve İlimiz hayvancılığına hayırlara vesile olmasını temenni etti.”

Daha sonra Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü Bakteriyoloji Laboratuvarı Şefi Veteriner Hekim Nevin TURUT ve Parazitoloji Laboratuvarı Şefi Veteriner Hekim Osman SEZER buzağı kayıpları ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdiler. Toplantının son bölümünde İl Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimler tarafından E-Reçete Sistemi ile ilgili eğitim verildi. Haber Merkezi

 

17 Ocak 2018 Murat BOZ
Yorum yapın