Çivi İle Tel Maharetli Ellerde Sanata Dönüşüyor

İŞKUR ile Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde  düzenlenen Filografi kursta çivi ile tel maharetli ellerde sanata dönüştü.

Belli örgü teknikleri kullanılarak çivi ve telin pano üzerindeki desenlere şekil vermesiyle oluşan el sanatında kursiyerler hem mesleki eğitim alıyor hem de bu geleneksel sanatın yaşamasına katkı sağlayan kursu ziyaret eden Osmaniye İŞKUR İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, kurs eğitmenleri ve kursiyerlerle birebir görüşerek kursa ilişkin talep, öneri ve beklentileri hakkında bilgi aldı.

Kurs eğitmeni Songül Bilgili, filografi kursunda zor ve yapımı emek isteyen desenler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Bu incelikli sanatın detaylarını öğretebilmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu söyleyen kurs eğitmeni Songül Bilgili, kurs süresinin uzatılması talebinde bulundu.

Filografi  kursunda üretilen el emeği ürünleri  inceleyen Altunkaynak, kursiyerlere, filografi kursunda öğrendikleri mesleği kazanca dönüştürebileceklerini söyledi.

Çivi ve teli kullanarak panoya  istedikleri deseni işleyen kursiyerler Fatma Çelik ise “Filografi kursu bize güzel  bir uğraşı kazandırdı. Bu uğraşı aynı zamanda bize iyi gelen bir  terapi görevini görüyor. El becerilerimizle Filografi panosu üzerinde ortaya çıkartmak istediğimiz eserlerle ilgilenirken bütün dertlerimizi unutuyoruz” dedi.

Kurs ziyareti kapsamında İl Müdürü Altunkaynak, İŞKUR personeli Fatih Gökçeli ile birlikte Keçe Aksesuarları ve Bilgisayarlı Destekli Muhasebe kursunu da ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

5 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın