Coşkun “Osmaniye’nin En Önemli Sorunları Arasında Trafik  Sorunu Var”

05-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında kutlanan Karayolu Trafik Haftası etkinlikleri Cumhuriyet Meydanında düzenlenen açılış programı ile start aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, her yıl düzenlenen Trafik Haftasının amacının, her yaştaki vatandaşlarımızın dikkatini trafik ve trafik güvenliği konusu üzerine çekmek ve bu konuda daha duyarlı toplum oluşturmak olduğunu ifade ederek, “Trafik kurallarına uymak insanın kendine ve çevresine duyduğu saygının bir tezahürüdür ve medeni bir insan olmanın gereğidir. Trafikte en önemli unsurun insan olduğu, yolun durumuna, araca ve yol güvenliğine, azami dikkati gösterecek sürücülerin, trafiğin belirleyici faktörü olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan, çağımızın en önemli sorunlarından birisi hiç şüphesiz ki trafik kazalarıdır. Osmaniye ilimizin de en önemli sorunları arasında trafik gelmektedir. Günlük yaşantımızın her safhasında trafik ile iç içe olmamız, hızla artan taşıt sayısı ve trafik kuralları ihlalleriyle gerçekleşen trafik kazaları; birçok maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kimi zaman facia boyutlarına ulaşan kazalar; çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesi, yaralanmaların ya da sakat kalmaların yanı sıra, büyük ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü ve trafik güvenliğinin sağlanması, yalnızca bu işle sorumlu kurum ve kuruluşların gayretleri ile varılabilecek bir hedef değildir. Herkes trafik kurallarına uymayı kendisinin ve başkalarının güvenliği için şart olduğunu bilmeli ve buna inanmalıdır. Kurallara uymak her insanın hem kendisine hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur. Bu boyutuyla trafikte bireysel duyarlılıkta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve kurallara uymayı bir görev kabul etmeliyiz” diye konuştu. Vali Coşkun sözlerini, bütün vatandaşlarımızı trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara azami ölçüde riayet etmeye davet ederek bitirdi.

Törenin devamında Salih Bahçeli Folklor Ekibi gösterilerini sergiledi. Daha sonra Karayolu Trafik Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi. Şiir yarışması birincisi Şehit Mücahid Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Merve İnkçi şirini, kompozisyon yarışması birincisi Namık Kemal Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Çankal kompozisyonunu okudu. Programın devamında resim yarışmasında birinci olan Cebelibereket Ortaokulu öğrencisi Emre Yılmaz, ikinci olan Salih Bahçeli İlkokulu öğrencisi Elif Berra Coşkun, üçüncü olan Şehit Mücahid Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sefa Dökerli’ye ödülleri Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından verildi. Vali Coşkun öğrencileri tebrik ederek, başarılarının daim olmasını diledi. Şiir yarışmasında birinci olan Şehit Mücahid Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Merve İnkçi, ikinci olan Merkez İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Avcı, üçüncü olan Özel Ender Ortaokulu öğrencisi Yaren Ak’a ödülleri Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal tarafından; kompozisyon yarışmasında birinci olan Namık Kemal Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Çankal, ikinci olan Şehit Mücahid Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Merve Sena Eşkil ve üçüncü olan Şehit Mücahid Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Rukiye Şimşek’e ödülleri Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ve İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik tarafından verildi.

 

 

Törende ayrıca yılın sürücülerine de hediyeler verildi. Otobüsçüler, Minibüsçüler ve Okul Servis Araçları Odasından Sürücü İbrahim Atacan’a hediyesi Oda Başkanı Bedrettin İşler, Şoförler Odasından sürücü Nihat Kara’ya hediyesi Oda Başkanı Kenan Yüce tarafından takdim edildi.

Programın son bölümünde alkol gözlüğü tanıtımı yapıldı ve stantlar açıldı. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından açılan stantlarda trafik, ilkyardım ve kaza kurtarma ile ilgili afişler sergilenerek vatandaşlar bilgilendirildi. Ayrıca eğitici broşürler de dağıtıldı.

Vali Coşkun, programın sonunda Türk Kızılay’ı tarafından açılan kan bağışı standını da ziyaret ederek, kan bağışında bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet etti. “Kan veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kızılay personelimize de çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz” dedi.

Törene Vali Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal, Belediye Başkan Vekili Abdullah Bukan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

10 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın