Coşkun “Yaşlı İnsanlarımız, Milletimizin Belleğidir”

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında “Yaşlı insanlarımız, milletimizin belleğidir” dedi.

Vali Çoşkun “Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, gelenek ve göreneklerimizi, kültürümüzü milli ve manevi değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır.

Büyük mutasavvıf Mevlana Celalettin Rumi’nin ‘Hamdım, piştim, yandım’ sözünde belirttiği üzere ham olarak geldiğimiz bu dünyada, olgun ve bilinçli bireyler olarak yaşamımızı sürdürmemizde yaşlılarımız, önemli roller üstlenmektedir. Bizlere zamanında kol kanat geren, vatanına ve milletine bağlılıkla çalışan bu güzide insanlar, ömürlerinin bu hassas evresinde ilginin, sevginin ve saygının en büyüğünü hak etmektedir. Yeni nesillerin milli ve manevi değerlere sahip gençler olarak yetiştirilmesinde büyük katkıları olan değerli büyüklerimize göstereceğimiz hürmet, aynı zamanda bir ahde vefa örneğidir.

Ne mutlu ki millet olarak, yaşlılarımıza hürmet ve sevgi beslemeyi, onlara hizmet etmeyi, onlarla dayanışma içinde olmayı erdem sayan bir geleneğin mensubuyuz. Bu geleneğin, bu kültürün, bu anlayışın sürdürülmesi, hem aile bağlarımızın, hem toplumsal dokumuzun, hem de geleceğimizin muhafazası bakımından hayati bir önem taşımaktadır. Unutmayalım ki, yaşlı insanlarımız, milletimizin belleğidir.

Devlet olarak bizler yaşlılarımızın sorunlarına çözüm bulmak için var gücümüzle çalışmaya, onların refahını sağlamaya öncelik atfediyoruz. Dolayısıyla yaşlı büyüklerimizin kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak en büyük temennimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle hayatlarını en iyi şekilde yetişmemiz için feda eden, sahip oldukları bilgi hazinesi ile geleceğimize yön veren tüm yaşlı vatandaşlarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü Kutlar, aileleri ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmelerini temenni ederim” şeklinde konuştu.

Mehmet ÇARDAK

 

3 Ekim 2017 Murat BOZ
Yorum yapın