Dağcılık ve doğa sporlarında  Güvenlik  önem taşır

Dağcılık ve doğa sporlarında  Güvenlik  önem taşır

 

Osmaniye Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı, Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Doğan, dağcılık ve doğa yürüyüşünde güvenliğin büyük önem taşıdığını belirtti.

 

Doğan, yaptığı açıklamada, dağcılık ve doğa sporlarının, zorluklar ve güvenlik sorunlarını içinde barındırdığını kaydetti.

 

Bu sporları yaparken insan sağlığını ve güvenliğini risklerden uzak tutup faaliyeti sorunsuz bir şekilde tamamlamanın temel hedef olduğuna dikkat çeken Doğan,

“Grup halinde yapılan doğa yürüyüşü, trekking faaliyetlerinde de temel öncelik insan güvenliğidir. Bunun için organizasyonu yapan ekibin profesyonel olması, temel dağcılık eğitimlerini alması ve yürüyüş liderliği yeterliliği ve belgesinin olması hayati önem taşımaktadır. Eğitimsiz ve belgesiz  bir rehber, olası bir sıkıntıda sizi dağda mağdur edebilir. Aynı zamanda grupta Temel Dağcılık Eğitimleri  ile birlikte İlkyardım eğitimi almış kişilerin bulunması çok önemlidir. Grupta doktor ya da hemşire bulunması tek başına yeterli değildir. Faaliyetlerde, yürüyüş tekniklerinin katılımcılara anlatılması, güvenli yürüyüş hakkında bilgilerin verilmesi, riskli geçiş bölgelerine güvenlik hattının kurulması bu sporun olmazsa olmazlarındandır. Aksi halde ciddi sakatlık ve yaralanmalar olabilir” dedi.

 

Doğan, ODAK’ın Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı resmi bir dağcılık kulübü olduğunu hatırlattı.

Kulübün TDF onayı ile temel dağcılık eğitimleri verdiğini kaydeden Doğan, “Yaptığımız faaliyetlerde organizasyon ve yürüyüş liderliğini 2. Derece Dağcılık Antrenörümüz yapmaktadır. Organizasyonda görevli diğer arkadaşlarımızın tamamı İlkyardım ve temel dağcılık eğitimi alan kişilerden oluşmaktadır. Yaptığımız faaliyetlerin tamamı Sportif faaliyet olup kazanç elde amacı taşımamaktadır” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ

 

 

6 Ağustos 2019 Murat BOZ
Yorum yapın