Deprem Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında; çalışanların ve kamu kurum ve kuruluşların ortak organizasyon gücünün attırılması amacıyla; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinatörlüğünde Osmaniye İl Merkezi Rahime Hatun Mahallesi 9083 Sokak No:4 adresinde Osmaniye AFAD,  Osmaniye Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı  UMKE ve 112 Acil Ambulans, Aksagaz, Toroslar EDAŞ’a bağlı ekip ve gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen Deprem Tatbikatı başarıyla tamamlandılar.

Tatbikat, şehitlerimiz için duâ, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın Serhat Bulut açılış konuşmasında; “İlimiz, ülkemizdeki fay hatlarından Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle Doğu Anadolu Fay hattından kısaca bahsetmek istiyorum. Doğu Anadolu Fay hattı, Doğu Akdeniz’in iç kısımlarından başlayıp, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ ve Bingöl’de Kuzey Anadolu Fay hattı ile birleşen, Van Gölüne kadar uzanan ve sürekli enerji üreten aktif bir fay hattıdır. Unutmamalıyız ki depremin günü ve saati belli değildir. Bu nedenle hazırlıklı olunması gerekmektedir.” diyerek tatbikat öncesi İlimizin depremselliği hakkında bilgi verdi.

Tatbikat senaryosu gereği; Osmaniye İlinde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre merkez üssü Osmaniye olan 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD Başkanlığı alınan ilk bilgiler ışığında, seviye 1’den afete müdahale çalışmalarına başlanılması çağrısı yaptı. Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Vali Bey başkanlığında Valilik binasında toplanmış ve acil durum telefonlarına (122,155,110,112) gelen ihbarlar kayıt altına alınmaya başlandı.

Gelen ilk bilgilere göre; Rahime Hatun Mahallesi, 9083 Sokak No:4 adresinde bulunan tek katlı eski yapı bir evin deprem sebebiyle yıkıldığı, yıkılan evde yangının başladığı, komşuların verdiği bilgiye göre aynı aileden 4 kişinin enkaz altında kaldığı ve bölgede kısmen panik ve kargaşanın yaşandığı bilgisi alındı.

Vali Bey’in talimatıyla; Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı Arama ve Kurtarma Ekibi, olası bir yangın ihtimaline karşı Osmaniye Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekibi, olası gaz sızıntısı ve elektrik kaçağı tehlikesine karşı Aksagaz ve Toroslar EDAŞ bağlı ekipler, yaralanmalara karşı İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı  UMKE ve 112 Acil Ambulans Ekipleri olay bölgesine hareket etti. Bölgede güvenlik önlemlerinin alınması için Emniyet Ekipleri de olay bölgesine yönlendirildi.

Enerji Hizmet Grubuna bağlı ekipler doğalgaz ve elektrik hatlarını keserek doğalgaz ve elektrikten kaynaklanabilecek olası tehlikeleri önlediler. Enkazda oluşan yangına itfaiye ekibi müdahale ederek, yangını söndürdü. Emniyet ekipleri, vatandaşları enkaz üzerinden uzaklaştırdıktan sonra Osmaniye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı Arama ve Kurtarma Ekibi ve İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Arama ve Kurtarma Ekibi olay yerinde gerekli önlemleri aldıktan sonra, arama ve kurtarma çalışmasına başladılar. Arama Kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu enkazda mahsur kalan 4 kişinin yaralı olarak çıkarıldığı, yaralıların UMKE ekipleri tarafından yapılan ilk müdahale sonrasında hastaneye sevk edildiği, kurtarma ekibinde görevli personellerce yapılan çalışmalarda enkazda başka vatandaşın olmadığı tespit edildi.

Sonuç olarak; deprem sonrası söz konusu evde can kaybı yaşanmamış olup; 4 vatandaş enkazdan yaralı olarak çıkartılarak, UMKE ve 112 Acil Ambulans Ekiplerine teslim edildi, enkaz altında başka kimse kalmadığının tespit edilmesiyle arama kurtarma faaliyetleri sonlandırıldı.

Tatbikat sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Bulut; “Doğal afetler karşısında, TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı)  kapsamında görev alan hizmet gruplarındaki kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektörün organizasyon gücünün arttırılması hedefi doğrultusunda deprem tatbikatımızı gerçekleştirdik. Depreme ve afetlere karşı bilinçli ve dirençli bir toplum oluşturma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle okullarda ve işyerlerinde eğitimler veriyoruz. 2012’de başladığımız bu çalışmalarımızda şu ana kadar 21 bin 200 kişiye afet bilinci eğitimi verdik. Bizler bu eğitimlerle aslında zihnimizde patika bir yol çizmek istiyoruz. Yani bu tür doğal afetler karşısında insanlarımızın zihninde ne yapacağının bir provasını yapıyoruz” dedi.

Bulut, tatbikata destek veren kurumlara teşekkür ederken; tatbikat programı, tatbikata katılan ekipler, protokol üyeleri ve tatbikatı izlemeye gelen öğrencilerle birlikte Osmaniye Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün hazırlamış olduğu  “ŞEHİTLER DİYARI OSMANİYE’DEN AFRİN’DEKİ MEHMETÇİKLERİMİZE SELAM OLSUN” yazılı pankartla çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

12 Mart 2018 Murat BOZ
Yorum yapın