“Devlet işidir, itiraz edemezsiniz!”

Osmaniye’nin Yunus Emre Mahallesinde okul inşaatı sırasında, vatandaşı zor durumda bırakan yüklenici firma çalışanlarının özür dilemek yerine “Bu devlet işidir, itiraz edemezsiniz!”şeklindeki sözleri tepki ile karşılandı.

Olayla ilgili edinilen bilgiye göre, Osmaniye merkez Yunus Emre Mahallesinde, Milli Eğitim Bakanlığının kriz zamanlarında “Herkes için eğitim 1&2 projeleri” kapsamında AFAD işbirliği ile okul inşaatı çalışmalarına başlandı.

Suriyeliler için yaptırıldığını öğrendiğimiz okul inşaatı çalışmaları sırasında, çevre sakinlerinin rahatsız edilmesi olayındaki iddialar arasında, yüklenici firma çalışanlarının verdikleri zararlar karşısında özür dilemek yerine; “Bu bir devlet işidir, itiraz edemezsiniz!”sözleri tepkilere neden olmaya başladı.

İnşaat çalışmaları sırasındaki gürültü ve tozların rahatsızlığından değil, yüklenici firma çalışanlarının çevredeki vatandaşların mallarına zarar vermelerinin tartışmalara neden olduğu bildirildi.

İddiaya göre, inşaat çalışmaları sırasında çevredeki bir evin yakacak odunlarının üzerine kepçelerle toprak dökülmesi ile tartışma çıkar.

Yaşanan tartışma ve tepkilerle ilgili görüştüğümüz mahalle sakini ile inşaatta çalışan yüklenici firma çalışanı arasındaki konuşmalar şöyle gelişir:

“oğlum ben ne hallerle topladığım çalı ve kökleri kepçe ile üstüne toprak atmışlar.

yavrum bunları neden toprak altında bıraktın?”  Ben kimsesiz yaşlı biriyim, be bu benim kışlık yakacağım haber versen komşu çocuklarını çağırır bir kenara çektirirdim dedim. Çalışan adam beni tersledi git işine bak teyze bu devlet işi itiraz edemezsiniz. Ben çok kırıldım sanki onlar vatan kurtarıyor biz vatan haniyiz hiç mi ananız babanız büyüklerinize hakaret edecek şekilde konuşmayın demedi. Ben bu olaya çok kırıldım bu nasıl devlet işidir. Devletin vatandaşına zararı olmaz ama bu şekilde çalışanların bu zihniyete sahip olanların devlete ve kurumlarına çok zararı olur. Benim devlet yetkililerinden bir tek ricam var. Devletin adını kullanarak devlete ve vatandaşa  zarar veren insanları devlet kurumlarından uzak tutsunlar. Ben buradaki işçileri Allaha Havale ediyorum” dedi.

Bu haberimizde adı geçen Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmaniye

AFAD  ve Taşeron firmaların cevap hakkı bulunmaktadır. >>>Murat Boz

15 Şubat 2018 Murat BOZ
Yorum yapın