Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’nın 21. Tamamlandı

 

Osmaniye’de geleneksel olarak düzenlenen ve bu sene 21.’si yapılan Uluslararası Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’nda ödüller verildi.

Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi Şor Odası’nda düzenlenen programa, çok sayıda şiir sever katıldı. Törende konuşan Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) Başkanı ve Şiir Yarışması Organizasyonunun Genel Koordinatörü Mustafa Bardak, bu yıl yarışmaya 22 ilden 172 şiir ile toplam 113 şairin katılım gösterdiğini söyledi. Bardak, “Geçtiğimiz yıl yurt dışından bile şiir varken, bu yıl yurt dışından olmamasını bir kenara bırakalım, 20. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışmamıza 47 ilden katılım olurken bu yıl 22 il katıldı. İnsanlar yazmaz mı oldu, yazdıklarını cesaret gösterip yarışmalara katılmaz mı oldu bilemiyorum” ifade etti

ŞİİR FESTİVALİ YAPILACAK

Ödül törenlerinin 17 yıl Karaoğlanoğlu Parkı içerisinde yapıldığını ancak parkta yapılan düzenleme nedeniyle bu yıl Kent Müzesi’nde gerçekleştirildiğini kaydeden Mustafa Bardak, “Önümüzdeki yıl etkinliğimizi Osmaniye’de Ekmek Ödüllü Uluslar Arası Şiir Festivali adı altında yapacağız. Daha geniş ve daha görkemli bir şekilde olacak. Artık şiir töreni değil, şiir festivali adı altında olacak” diye konuştu. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı ve 81 ili kapsayan “Festivaller, Fuarlar ve Yerel Etkinlikler” arasında yer aldığını belirten Bardak, “Osmaniye ilindeki etkinliklere imza atmaktan ve Osmaniye’de 21 yıldır aralıksız olarak aksamadan belirtilen tarihte etkinliğimizi gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz” şeklinde ifade etti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarışmada ‘Pera’da Bir Kış Masalı’ adlı şiiri ile Antalya’dan katılan Serpil Kaya birinci oldu. Osmaniye’den Ali Köşker ise ‘Çocukluğumdaki Kuşlar’ adlı şiiri ile ikinci olurken, yarışmaya Şanlıurfa’dan katılan Mustafa Sade ‘Bir Hüznün Manzumesi’ adlı eseri ile üçüncülüğü elde etti. İlk üç derece ile Osmaniye’de sanat ve kültür alanında isim yapmış 16 kişi adına plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca yarışmaya müracaat eden tüm katılımcılara ekmek, kalem, kitap, karanfil, yerfıstığı anahtarlığı ve katılım belgesi takdim edildi. OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, ödül törenine katılamayanlara ödüllerinin kargo ile gönderileceğini bildirdi.

Ödül törenine AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Belediye Başkan Vekili Hayrettin Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, ÇUHADER Başkanı Melahat Çelik, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törende ayrıca yarışmacılar şiirlerini okuyarak, davetlilere şiir ziyafeti sundular. Diğer yandan yarışmaya katılanlara Osmaniye’yi tanıtıcı gezi de düzenlendi. Aynur BOZ

2 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın