Emniyet Gençleri Meslek Sahibi Yapacak

Osmaniye Valiliği koordinesinde Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü tarafından SODES kapsamında yürütülen “Haydi Gençler Geleceğe 3” projesi start aldı.

Projenin açılış ve tanıtımı için Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya; Vali Ömer Faruk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Belediye Başkan Yardımcısı Sehavet Arslankurt, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri  ve kursiyerler katıldı.

Toplantının başında proje hakkında bilgi veren İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, “Geleceğimizin teminatı ve güvencesi olan çocuklarımızın kendine güvenen, yeniliklere açık, bilinçli birer birey olarak güvenli ve mutlu ortamda yetişmeleri bizim temel görevlerimizden biridir. Çağdaş ve demokratik yönetimlerde “en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır” anlayışıyla hareket edilerek “önce iş” yerine “önce insan” anlayışına geçilmiştir. İnsana yapılan yatırım ve ona verilen değer arttıkça, toplumda huzur ve güvenlik anlayışı da artacaktır. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz istihdama yönelik SODES katkılarıyla Mesleki Eğitim/Beceri Kazandırma Kurslarını içeren “Haydi Gençler Geleceğe 3” isimli projemiz kapsamında gençlerimize yönelik meslek edindirme kursları ile her bir kurs için 18-29 yaş grubundan 8 erkek, 8 bayan olmak üzere, her üç kurs için toplam 48 gencimize istihdamlarına yardımcı olmak amacıyla Garson/Komi Yetiştirme, Hijyenik Gıda Ürünleri Üretimi Eğitimi ve Aşçılık kursları verilecektir. Topluma faydalı bireyler yetiştirmek amacıyla Sayın Valimizin önderliğinde Osmaniye Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikaları İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz bu projenin hazırlık aşaması Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz tamamlamış bulunmaktadır. Şimdi içinde bulunduğumuz aşama kursiyerlerin önce teori ve daha sonra öğrendiklerini mutfak ve restoran kısmında uygulayabilecekleri toplam 6 ay süreyi kapsayacak garson/komi eğitimi, Hijyenik Gıda Ürünleri Üretimi Eğitimi ve Aşçılık kursları ile tamamlanacaktır. Ayrıca, kursiyerlerimize günlük 25 TL harçlık ödenecek, ulaşımları, öğle yemekleri proje kapsamında karşılanacaktır. Kurs süresince piknik, il dışı gezi organizasyonu gibi tamamlayıcı etkinlikler yapılacaktır. Ağustos ayı itibariyle tamamlanacak olan kurslarımız sonunda kursiyerlerimize sertifikalarını verip proje ortaklarımızla iş imkânı sağlanarak bu çocuklarımızı, ailesine ve Osmaniye ilimizin refahına katkıda bulunacakları şekilde iş hayatına atılacaklarını ümit ediyoruz” dedi.

Vali Ömer Faruk Coşkun ise Projenin gençlerimizin meslek edinmelerine önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, “Nitelikli personel, işgücü piyasasında aranılan personel demektir. Kurslarımız tamamlandığında kursiyerlerimiz nitelikli birer personel olarak işgücü piyasasında yerlerini alacaklar ve üretime katkıda bulunacaklar. Bu anlamda bu projenin çok faydalı olacağına inanıyorum. Projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Kursiyerlerden, kurs süresi boyunca motivasyonlarını bozmadan kursa devam etmelerini beklediklerini de belirten Vali Coşkun, “Nihayetinde burada verilen eğitimlerin hepsi sizler için düzenleniyor. Eğitiminizde hem teorik hem de uygulamalı eğitimler alacaksınız. Kurslar tamamlandığında mesleğiniz için hazır hale gelmiş olacağınıza inanıyorum.  Hepinize başarılar diliyorum, yolunuz, bahtınız açık olsun” dedi.

Daha sonra kursiyerlerin uygulamalı eğitim alacakları mutfak bölümünde incelemelerde bulunan Vali Coşkun, programın ardından Cebelibereket Kültür Merkezinden ayrıldı.

2 Nisan 2018 Murat BOZ
Yorum yapın