Gürbüz “Kitap ve Kitap Okuma Eylemi Onun İçin Ciddi Bir İştir”

Osmaniye’de TÜGVA tarafından “Okuruz Biz” etkinliği kapsamında kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliğe, Vali Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Milletvekili Dr.Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu, STK Temsilcileri, gençler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TÜGVA İl Başkanı Talha Akif Gürbüz, burada yaptığı açıklamada, etkinliklere katılanlara teşekkür etti.

Okuma alışkanlığının önemsendiğini ifade eden Gürbüz, “Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere buradayız. Sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum Kitap bazen bugüne, bazen geçmişe, bazen bir yabancıya bazen de kendimize ışık tutmaktır. Kitap bu bakımdan birçok âleme uzanan fiziki boyutuyla da küçük bir nesnedir. Merak ve ilgi duygusuyla sarıldığımız, bilgi edindiğimiz ve düşünce dünyamıza bir tuğla daha eklediğimiz kitap ve kitap okuma eylemi onun için ciddi bir iştir. Bu sebeple burada sizlere boş vakitlerinizde kitap okuyun demiyorum. Zira kitap okuyanlar çok boş vakitleri olduğu için kitap okumamaktadır. Biz istiyoruz ki, kitap okumak vazgeçilmez bir günlük faaliyetiniz olsun. Okumaya gerektiği önemi verelim. Okumak ciddi bir iştir. Bugün burada toplanmamızın sebebi okuma konusunda farkındalık oluşturarak, kütüphaneleri hayatımızın içine almaktır. Her kütüphane insanoğlunun yüzyıllar süren macerasını anlatır TÜGVA olarak kütüphaneleri hayatımızın içine alalım. Dilimizin zenginliği ve üretkenliğine rağmen böyle bir durumla karşılaşılması, günlük yaşantıda kelime hazinemizin kısıtlı olması nedeniyledir. Bu durumun en iyi tedavisiyse okumaktır” dedi.

Gürbüz, proje ile Türkçe’nin hak ettiği yerde, bir dünya dili olarak konuşulduğu bir düzenin temelini atılacağını sözleri ekledi.

 

4 Nisan 2018 Murat BOZ
Yorum yapın