• DOLAR 2.1301 TL
  • EURO 2.9394 TL
  • Altın TL

OSMANİYE'NİN NABZI BURADA ATAR

OSMANİYE İLİ TARIM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI PROJESİ

osmaniye-ili-tarim-stratejisi-ve-eylem-plani-projesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile OKÜ’nün birlikte gerçekleştireceği DOĞAKA destekli tarım strateji ve eylem planı çalışması projelerle belirlenecek.
24 Ağustos 2013 Cumartesi 11:35

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile OKÜ’nün birlikte gerçekleştireceği DOĞAKA destekli  tarım strateji ve eylem planı çalışması projelerle belirlenecek.

 

Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesince birlikte gerçekleştirilen ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansından da destekli olan Osmaniye İli Tarım Stratejisi ve Eylem Planı çalışması ile Osmaniye tarımının geliştirilmesine yönelik, gelecek 5 yıllık (2014-2018) dönem için stratejiler, yapılması gereken eylemler ve projeler belirlenecek.

Bu çalışma kapsamında öncelikle, merkez ilçe ve diğer ilçelerde SWOT analizi toplantıları yapıldığı bildirildi.

OKÜ  gözetiminde yapılmış olan ilçe SWOT toplantılarına, ilin ve ilçelerin önder çiftçileri, tarıma dayalı sanayiciler, birlik ve kooperatif başkanları, tarımsal girdi tedarikçileri ( tohum, gübre, ilaç bayileri…), STK temsilcileri, İl ve İlçe Müdürleri  ile deneyimli ilçe müdürlüğü personelleri  katıldı.Yapılan SWOT toplantılarında, ilin ve ilçelerin tarımdaki güçlü yönleri, zayıf yönleri, tarımsal fırsatları ve tarımı tehdit eden konuları değerlendirilerek,  önem sırasına göre sıralandığı bildirildi.

 SWOT toplantıları kapsamında, katılımcılardan kendi bulundukları ilçeler için uygulanabilir projeleri belirtmeleri istenirken, bu projeler önem sırasına göre sıralandı.

SWOT toplantılarında belirlenen bu konular üzerinden de Osmaniye ili için gelecek 5 yıllık tarımsal stratejiler ve yapılması gereken projelerin belirleneceği kaydedildi.

Tarım Strateji Planı çalışmaları kapsamında Osmaniye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak çiftçilerle  yapılan anket çalışmaları  SWOT analizi toplantıları ile eş zamanlı olarak yapıldı.

 Anket çalışmalarının yapılabilmesi için Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2 adet kiralık araç temin etti. Bu çalışma ile sahadaki çiftçilerle, tarım sektörünün değerlendirildiği bireysel anket çalışması yapıldı. Bu çalışma kapsamında da Osmaniye genelinde 540 adet çiftçi anketi gerçekleştirildi.

Çiftçi anketlerine ek olarak Tarım Stratejik Planı çalışmaları kapsamında İl genelinde 452 adet tüketici anketi de yapıldı. Tüketici anketleri ile halkımızın gıda tüketim alışkanlıkları ile gıda güvenliği hakkındaki bilgileri ve farkındalıkları ortaya konulduğu bildirildi.
Tarım Stratejik Planı çalışmaları kapsamında Ekim ayına kadar ürün SWOT toplantıları, Odak Grup Toplantıları, Tarım Stratejik Planı Proje Ekibi toplantılarının yapılması planlanıyor.

Sonuç olarak yapılacak olan SWOT Analizleri, anketler ve toplantı çıktıları değerlendirilerek Osmaniye tarımının geleceğinin planlanacağı kaydedildi.

Osmaniye İli Tarım Stratejisi ve Eylem Planı Projesi Web Sitesi’nin de hizmete girdiği belirtilirken, çalışmaların; facebook ve http://otsep.osmaniye.edu.tr web adresinden takip edilebileceği bildirildi. Mustafa BARDAK


Haber okunma sayısı: 63Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER