• DOLAR 2.1322 TL
  • EURO 2.9464 TL
  • Altın TL

OSMANİYE'NİN NABZI BURADA ATAR

OSMANİYELİ MUCİT’İN BULUŞUNU ANTALYA ANLADI

osmaniyeli-mucitin-bulusunu-antalya-anladi

Osmaniye’de yaşamını sürdüren ve işyerini de memleketinde hizmet vererek sürdüren Yasin Fermancı, kendi memleketinde icadını tanıtamadı ama, Antalya Büyükşehir belediyesi’ne patentli icadını pazarlayanlara karşı dava açmaya hazırlanıyor.
22 Ağustos 2013 Perşembe 11:19

Osmaniye’de yaşamını sürdüren ve işyerini de memleketinde hizmet vererek sürdüren Yasin Fermancı, kendi memleketinde icadını tanıtamadı ama, Antalya Büyükşehir belediyesi’ne patentli icadını pazarlayanlara karşı dava açmaya hazırlanıyor.

 

Osmaniye’de Atatürk caddesi, Belediye hizmet binası yakınında Metro Elektronik isimli işyeri bulunan teknisyen Yasin Fermancı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin enerjisini güneşten alan klimalı duraklarla ilgili olarak şok patent iddiasında bulundu.

Osmaniyeli mucit Yasin Fermancı, sistemin patentinin kendisinde olduğunu belirterek dava açmaya hazırlandığını söyledi.

Fermancı,  güneş enerjisi ve akü ile çalışan klima sisteminin patentinin kendisinde olduğunu,  2002 yılından beri güneş enerjisi ile çalışan klimaların Ar-Ge'lerini yaptığını anlatarak, "2010 yılında klimaların testlerini bitirdim. 7 Eylül 2011'de de 7 yıl süreli incelemesiz patent aldım" diye konuştu. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma duraklarına güneşle çalışan klimaların kullanıldığını şans eseri internette öğrendiğini anlatan Yasin Fermancı, "Ben bir buluşçu olarak çok üzüldüm. Ben 9-10 yıldır bu klima üzerinde Ar-Ge yapmama rağmen, Antalya Büyükşehir Belediyesi sanki bu klimayı kendi buluşu gibi yansıttı. Biraz insanların emeği düşünülmeli. Bu ürüne yıllarını vermiş bir insan olarak dava açmayı düşünüyorum" dedi. 
Büyükşehir Belediyesi'nin BoğaçayıAtölyeleri'nde ürettiği, enerjisini güneşten alan klimalı duraklar ilk olarak Işıklar Caddesi'ndeki Aslanlı Yol girişine ve Cumhuriyet Meydanı durağına monte edilmişti. EKDAĞ A.Ş. tarafından üretilen klimalı duraklar ardından yaygınlaşmış ve 30 yeni durak için ihaleye çıkılacağı açıklanmıştı. Klimalı duraklar, 7 güneş paneli ve 6 saat çalışacak depolama sistemiyle elektriğini kendisi üretiyor 
FERMANCI, “2011'DE PATENTİNİ ALDIM”
Klimayı toplu taşıma araçları, kamyonlar, iş makineleri ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda kullanılması için tasarladığı bu klimaların, kendi imkanları dahilinde üretimini de yaptığını anlatan Fermancı, "Ancak ekonomik durumum çok iyi olmadığı için seri üretimini yapamadım. Bazı firma sahipler tarafından görüşmeler yaptık ama insanlar hep maddiyat düşündükleri için bu insanlarla beraber iş yapamadık" dedi. Mustafa BARDAK

 


Haber okunma sayısı: 98Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

OSMANİYE - HAVA DURUMU

OSMANIYE

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ