Hastalıktan Arı İşletme Sertifikası Verildi

2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortak proje başlatarak Türkiye’de hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için Hastalıktan Ari İşletme sertifika programları sürüyor.

Düziçi İlçesindeki Selahattin Babaoğlu’na ait hayvancılık işletmesi sertifika için gerekli tüm işlemlerden geçerek “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazandı.

Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına dair bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam “Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak destekleniyor” dedi.

İşletme bundan sonra da çiğ sütün arzı için de Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda biriminden uygunluk belgesi alarak piyasaya çiğ süt satışı yapabileceğini ifade eden Sağlam “İşletme Tarımsal Desteklemelere ilişkin 26/02/2018 tarih ve 30044 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 100 başa kadar düve alımında % 30’u kadar desteklemesinden yararlanmak isteyen yetiştiricilere düve tedariki yapabilecektir” ifadelerinde bulundu.

PROHE HAKKINDA

Ari İşletme; “Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.  Aynur Boz

 

19 Nisan 2019 Murat BOZ
Yorum yapın