Hurma Ve Hoşaflık Ürünler Tezgahta Yerini Aldı 

Ramazan Ayının gelmesiyle birlikte Hurma ve hoşaflık ürünler tezgahta yerini aldı.

Osmaniye’de, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte uzmanların iftar sofrasında bulunmasını tavsiye ettiği hoşaf için kurutulmuş meyvelere ilgi arttı.

Uzmanların, uzun yaz günlerinden dolayı açlık ve susuzluk çekilmemesi için iftar sofralarında bulunmasını önerdiği hoşaf ve komposto için kuru üzüm, kuru kaysı, kuru erik alan vatandaşlar iftar sofralarını bu lezzetlerle donatıyor.

Osmaniyeli esnaflardan Salih Tan Ramazan ayının başlamasıyla birlikte hoşaf ve komposto malzemelerine ilginin arttığını belirterek satışlardan memnun olduğunu belirtti.

Tan, kuru meyvelerin yanında meyan kökü ve hurma satışlarının da arttığını söyledi.

Geçtiğimiz yıllara fiyatlarda yüksek olduğunu ifade eden Salih Tan “Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gelenek göreneklerimiz arasında yer alan Hurma tüketimi ve soflarımızın vazgeçilmez yemekleri arasında hoşaf için kurutulmuş meyveler tezgahlarımızda yerini aldı. Osmaniyeli vatandaşların ilgisinde memnunuz. Her keseye uygun fiyatlar mevcut Hurma fiyatlarımız 10 – 25 – 30 arasında değişiyor.  Uzun yaz günlerinden dolayı açlık ve susuzluk çekilmemesi için iftar sofralarında önemli yeri olan hoşaf ve komposto için kuru üzüm, kuru kaysı, kuru erik gibi çeşitlerimiz  mevcut. Bu ürünlerimizde fiyatları 10 ile 20 TL arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıllara göre ürünler zam gördü. Ama vatandaşların tercihini etkilemiyor sadece aldıkları gramajı düşüyor” şeklinde konuştu.

Özel Haber: Resul Özdil

18 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın