İŞKUR Kursiyerleri, İlmek İlmek Kilim Dokuyacak

  Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün Bahçe ilçesinde Bahçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte planladığı   “Yöresel Kilim Dokuma” kursu başladı.

Kurs,  iş hayatına girişte  dezavantajlı konumda olan ve bu yüzden Özel Politika Gerektiren Gruplar arasında yer alan  kadınlara yönelik olarak hizmet verecek.

15 kişilik Yöresel Kilim Dokuma kursu yaklaşık 4 ay sürecek  ve kursun yanı sıra Bahçe’de yine  kadınlara yönelik olarak 15 kişilik “Dokuma Konfeksiyon  Makinecisi” kursu açıldı.

Kurs sonunda kilim dokuma sanatının tekniğini ve inceliğini öğrenen  kursiyerler kilim kooperatiflerinde öğrendikleri mesleği devam ettirme imkanı bulacak. Evlerini atölyeye çeviren kursiyerler ürettikleri kilimleri kooperatiflere satarak ekonomik kazanç elde edebilecekler.

Osmaniye İŞKUR İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, “Bu kurs ile kadınlarımız hem mesleki nitelik kazanıyor hem de kültürümüzün önemli bir parçası olan geleneksel dokuma sanatımızın  yaşamasına katkı sağlıyor. Yüzyıllardır kadınlar duygularını renklerle ve desenlerle ilmek ilmek dokuyarak kilim vasıtasıyla bugünlere taşıdılar. Kadınların istihdamını kolaylaştıracak bu tür kurslar ilerleyen zamanlarda da devam edecek” şeklinde konuştu.

 

29 Ocak 2018 Murat BOZ
Yorum yapın