Karatepe Kilimleri Görücüye Çıktı

Karatepe kilim kooperatifi 1.uluslararası el sanatları festivali için Aksaray da görücüye çıktı.

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası, Aksaray Ticaret Borsası ve Aksaray Esnaf Sanatkârlar Odasının katkılarıyla ‘Dünden Bugüne Geleneksel Türk El Sanatları Aksaray da Hayat Buluyor” adlı sergiye Osmaniye den Karatepe kilim kooperatifi katılım sağladı.

25/29 Temmuz tarihleri arasında olan festival için Karatepe kilim kooperatifi başkanı Yüksel Cafrı “Aksaray da yaşayan tüm Osmaniyelileri stantları gezmeleri için davet ettik. Aksaray da 14 ilin katıldığı festivalde Karatepe kilimlerine yoğun bir ilgi olduğunu gördüm. Bizleri orda yalnız bırakmayan hemşerilerimize ve el sanatlarımızın tanıtımına ve kültürel miraslarımızın geleceğe taşınmasına katkı sağlamış olan 1. Uluslararası El Sanatları Turizm Festivali 15 Temmuz Milli İrade Meydanı´n da yapılmasında emeği geçen Aksaray Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aksaray Belediyesi ve Uluslararası Festivaller Birliği ortak organizasyonunda teşekkür ederim.”

25/29 Temmuz tarihleri arasında yapılan 1. Uluslararası El Sanatları Turizm Festivali 15 Temmuz Milli İrade Meydanı´n da düzenlendi.

  1. Uluslararası El Sanatları Turizm Festivalinin açılış törenine; Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, STK Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ihlara Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan festival protokol konuşmalarıyla devam etti.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı festivalin açılışında yaptığı konuşmada, “Bu festivalin temelini ilk olarak İstanbul´da yapmıştık. Bizim hedefimiz unutulmaya yüz tutmuş sanat eserlerine sahip çıkmaktır ve aynı zamanda Geleneksel el sanatlarının tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çaba sarf etmektir” dedi. Başkan Yazgı, Festivale, 14 ilden 22 sanat dalında ve 25 sanatkârın katıldığını belirterek “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından UFB Başkanı Atilla İpek Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı´ya festivale katkılarınd

an dolayı bir tablo hediye etti. Başkan Yazgı´da Atilla İpek´e Festivale sağladığı katkıdan dolayı Teşekkür ederek çini porselen tabak hediye etti.Kurdele kesiminin ardından Belediye Başkanı Yazgı ve beraberindeki heyet stantları gezdi. 1. Uluslararası Aksaray El Sanatları Festivali´nin 29 Temmuz Pazar gününe kadar devam etti. Murat Boz

30 Temmuz 2018 Murat BOZ
Yorum yapın