“Keşfedilmesi gereken yerlerin keşfini yapıp bu doğa harikası yeri gezdik”

“Keşfedilmesi gereken yerlerin keşfini yapıp bu doğa harikası yeri gezdik”
Osmaniye Doğa Yürüyüş Kulübü (ODOY) ve Payas Mavi Yeşil Doğa Sporları Kulübü, Dünya Barış günü  nedeniyle 60 doğaseverle beraber Düziçi’ne bağlı Karagedik köyünde yürüyüş etkinliği düzenledi.

Aslen Karagedik köylü olan ve Düziçi Belediyesinin Kültür ve turizm sorumlusu Mikail Ala yürüyüşün rehberliğini yaptı.
Osmaniye Doğa Yürüyüş Kulübü Başkanı Osman Demirkaynak, “Dünya Barış gününde Osmaniye Doğa Yürüyüşleri Kulübü olarak Düziçi belediyesinin bize gönderdiği ekiple beraber Düziçine bağlı Karagedik Köyünde Tezingir Kanyonuna doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. 4 kilometresi sulu, 4 kilometresi’si kuru olan parkurda keşfedilmesi gereken yerlerin keşfini yapıp bu doğa harikası yeri gezdik. Düziçi belediyesine bize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederiz”dedi.
Doğaseverlere rehberlik eden Düziçi belediyesi Kültür ve Turizm Sorumlusu Mikail Göktuğ Ala, ” Burası Karagedik Köyü İkizler bölgesi, Tezingir Kanyonu. Bu parkur mesafemizi 8 Kilometre olarak ayarladık, aslında daha uzun bir parkurumuz var Yazlamazlı köyünden girip Karagedik köyünde bitiriyoruz ama aramızda yaşlılar olduğu için bugünlük parkurumuzu 8 kilometre’ye düşürdük. Düziçine 18 Kilometre, Osmaniye’ye 27 Kilometre uzaklıkta. 2 adet yapay gölümüz var. Su diğer kanyonlara bakarak sıcak ve parkur sonunda Köylü hanımların yaptığı sıkma, börek ve çaylarını içip etkinliğimizi bitiriyoruz.
Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyet Başkan Yardımcısı Esef GÖK: “Bu doğa yürüyüşü benim en güzel yürüyüşümdü. Tabii yanımdaki arkadaşlarda çok önemliydi. onların desteğiyle bu parkuru bitirdik. Güzel bir parkurdu Osmaniyeli olarak biz daha önce böyle bir parkura gelmemiştik. Herkese burdan tavsiye ediyorum. Kendi doğa güzelliklerimizi bilelim, görelim ve herkese duyuralım” dedi.
Köylü hanımlar: “Buraya gezmeye gelen arkadaşlara sunum yapıyoruz. Patetesli, terayağlı, peynirli sıkma börek yapıyoruz, çay demliyoruz. Parkurun sonuna gelenler bu eşsiz lezzetli anadolu yemeklerimizi ucuz fiyatlara tattırıyoruz.
Buraya Alper Öner’de Düziçi belediye başkanımızdan buranın tanıtılmasını, özel yerler yapılmasını, çay, kahvaltı yapılacak yerlerin yapılmasında yardımcı olmasını bekliyoruz. ” diyerek belediye başkanını köylerine davet ettiler.
Zorlu coğrafi koşullarında 6 saatlik yürüyüş yapan doğa tutkunları, eşsiz güzelliği ile kendisine hayran bırakan Tezingir Kanyonun sonunda Toprağa tohum ekerek Topraktan Fidana kampanyasına destek verdiler. Haber Merkezi

 

6 Eylül 2019 Murat BOZ
Yorum yapın