Küpe Affı İle Küpesiz Hayvanlara Küpe Takılarak Kayıt Altına Alınacak

Bahçe Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ahmet Refik Müftüoğlu, hayvanlarda küpe affı ile hayvancılık işletmesi güncelleme affı geldiğini açıkladı.

Müftüoğlu, yaptığı açıklamada, kayıt altına alınmamış sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların kimlik kazanmalarının önemsendiğini bildirdi.

TÜRKVET’te kayıt altına alınması ve işletmelerde kayıtlı hayvan mevcudunun güncellenmesi, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Müftüoğlu,“Kayıtlı hayvan sayısı ile fiilen işletmelerde bulunan hayvan sayılarının uyumlu hale getirilmesi için, ilçemiz genelinde her işletmenin en az bir defa ziyaret edileceğini ve her hangi bir nedenle gerekli bildirimleri süresi içerisinde yapamayan yetiştiricilerin sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanlarının doğum, hareket, ölüm ve kesim bilgilerinin bildirim sürelerine bakılmaksızın güncelleneceğini ve küpesiz hayvanlara küpe takılarak kayıt altına alınacak. Tarım Ve Orman Bakanlığınca 31 Mart 2019 tarihine kadar getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvan küpe affı ile hayvancılık işletmesi güncelleme affının hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

20 Kasım 2018 Murat BOZ
Yorum yapın