Kurbanlık Alırken Dikkat

 

Yaklaşan 2018 yılı Kurban Bayramı nedeniyle  Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü  kurbanlık satacak üreticilerin ve kesecek olan vatandaşlara uyarıda bulundu.

İl Müdürü İbrahim Sağlam,  kurbanlık götürecek üreticilerin hayvanların küpesinin takılı, küçükbaş hayvanlarına PPR aşısını sevk işleminden 15 gün önce yaptırmış olması gerektiğini belirtti.

Üreticilerin mağdur olmaması için gerekli işlemleri zamanında yapmaları gerektiğini ifade eden Sağlam, “Büyükbaş hayvanlarda şap 21 gün öncesinden ve LSD aşılarının sevk işleminden 30 gün öncesinden yapılarak hayvan pasaportlarına işlenmesi gerektiğinden kurbanlık sevki alacakların mağdur olmamaları için gerekli işlemlerini zamanında yapmaya riayet etmeleri, kurban alacak vatandaşların ise, kurban edilecek olan hayvanları seçerken herhangi bir anatomik şekil bozukluğu olmamasına, gözleri canlı, göz ve burun akıntısı bulunmayan çevreye tepki veren hayvanlardan seçilmesine dikkat etmelidir. Bu konuda özellikle kurban pazarlarındaki hayvanların sağlıklı olup olmadıklarını gösteren Veteriner sağlık raporu bulunan hayvanların tercih edilmesi, hayvanlarının kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların kimlik bilgilerini gösteren pasaportunun olması ve küçükbaş hayvanların nakil belgesinin olması, vatandaşlarımızın çalıntı ve sağlıksız hayvan almalarını önlemek için büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın kurbanlıklarını Kurban Komisyonunun belirlediği resmi kesim yerlerinde usulüne uygun olarak kestirmeleri; cadde, sokak ve park gibi hijyenik olmayan açık kamu alanlarında kesim yaptırmamaları gerekmektedir. Sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı bir çevreyle mümkün olabileceğinden, kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından hayvan atıklarının uygunsuz şekillerde sokak ve caddelere atılmaması, poşetlenerek çöp kutularına bırakılması veya kedi ve köpeklerin çıkaramayacağı şekilde gömülmesi sağlanmalıdır” dedi.

 

1 Ağustos 2018 Murat BOZ
Yorum yapın