Kursta Öğrendikleri  Filografi Sanatını   Yeniden Yaşatmaya Çalışılıyor 

Osmaniye’nin Toprakkale İlçesinde kursta öğrendikleri Osmanlı’nın geleneksel el sanatları arasında yer alan Filografi, son dönemde meraklıları yeniden yaşatmaya çalışılıyor.

Ortadoğuda doğmuş ve Avrupa’dan uzak doğuya kadar yayılan ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatı olan Filografi sanatını  iki arkadaş olan Münire Kundakçı ve Tuğba Öz açtıkları atölye ile meraklılarını öğretiyor.

İlçe Halk Eğitim merkezi  tarafından açılan Kursta öğrendikleri tarihi  Filografi sanatını tanıtımı yaparak daha geniş kitlelere ulaştırmak isteklerini ifade eden  Tuğba Öz “Biz aslında bu işi hiçbir bilmiyorduk Halk Eğitim Merkezi İŞKUR aracılığıyla kurs açıldıktan sonra bu işi öğrendik.   Bunu merak sonucu araştırdıktan Osmanlı’dan bu yana gelen bir sanat olduğunu öğrendik.  Bilinen tanınan bir sanat değildi. Tarihi bir sanatı yaptığımızı öğrenince daha çok hoşumuza gitti.  Bu sanatı sanatı hem tanıtmak istedik.  Kurs bittikten sonra 5 arkadaş atölye açtık. Atölyemizi açtık arkadaşlarımız çevremiz komşularımı bu işe ilgi duyunca onlarda geldi öğrenmek istedi onlara da öğretiyoruz. Şuan an 10 kişiyiz İşimizi ilerletmeye çalıştık kursumuz bittik kendimiz atölye açtık. Atölyemizde bizim gibi öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza hem kendimizi tanıtmayı hemde yaptığımız sanatı duyurmaya çalışıyoruz.  Bu çok seven oldu bizim sayemizde öğrenemeye yeniden öğrenmeye başladılar” şeklinde konuştu.

ÖZEL SİPARİŞLER  ALIYORUZ

Genelde standart modeller yaptıklarını  kaydeden  Öz “Özel olarak kişiler kendilerinin, babalarının, dedelerinin resimlerini  gönderiyor. Onların resimleri özel olarak işliyoruz.  Genelde masa üstü İsimlik talep ediyorlar” dedi.

Kendi imkanlarıyla evlerinin teras katında tarihi sanatı tanıtmaya ve yaşatmaya çalıştıklarını kaydeden Münire Kundakçı ise “İŞKUR’un açmış olduğu kursla başladık biz bu işe. 1,5 – 2 ay süren bir kursun sonunda atölye kurarak devamını getirmek istedik. Arkadaşlarımız görüp öğrenmek isteyince Halk eğitim bize bir kurs temin etti. Aldığımız siparişlere kendimizi geliştirmeye ve büyümeye çalışıyoruz.  2 ayda 10 arkadaşla 100’e yakın eser çıkarttık. Eserlerimizi sergilemek için Toprakkale Kaymakamlığının desteğiyle 19 Haziran’da başlayacak 2 gün sürecek bir  kurs açmak istiyoruz” dedi.

Ablasının gittiği kursa misafir olarak bulunduğu sırada ilgisi çeken sanatı öğrenen ve babasına ait isimlik yapan Raziye Özcan ise “Ablam İŞKUR tarafından açılan kursa gitti.  Ben onları ziyarete gittiğimde yapılan işleri gördüm merak ettim. Öğrenmeye merak sardım. Yapmaya başladım ve çok zevkli bir iş herkese tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

FİLOĞRAFİ SANATI

Çivi ve tel İkisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı; filografi Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.

Tasarlanmış bir motifin veya desenin ahşap malzeme üzerinde çivi ile çakılıp arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilerek farklı motif veya desenlerin ortaya çıkarılması ile oluşan bir sanattır filografi. Yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır.

 

5 Haziran 2018 Murat BOZ
Yorum yapın