Kurtuluş Çoşkusu

Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96’nci yıl dönümü düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Protokol üyeleri ve vatandaşlar yürüyüş yaparak kurtuluş şehitliğinde düzenlenen törenle Kurtuluş Savaşı şehitleri anıldı. Şehitlikte gerçekleşen törenin devamında program, Akyar Caddesi, Devlet Bahçeli Bulvarı ve Musa Şahin Bulvarı güzergahından yürüyüş yapılarak Devlet Bahçeli Meydanı’nda devam etti.

7 Ocak Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Osmaniye Dağcılık ve Spor Kulübü (ODAK) tarafından Ziyaret tepeye asılmak üzere Belediye Başkanı Kadir Kara’dan alınan Türk Bayrağı törende ODAK kulübü üyeleri tarafından Vali Ömer Faruk Coşkun’a takdim edildi.

BAŞKAN KADİR KARA, “ECDADIMIZIN VATAN SEVGİSİNİ VE BU UĞURDA GÖSTERDİKLERİ KAHRAMANLIKLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara törende yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetimizin kurucusu,  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliği ile güney cephesi olarak bilinen Çukurova’daki kurtuluş  ve bağımsızlık mücadelesi  kahramanlık destanları ile doludur. Osmaniyemizin bir merkez olarak içinde yer aldığı bağımsızlık mücadelesi, Gaziantep’in ve Kahramanmaraş’ın kurtuluşuna vesile olmuş büyük zaferler mazumesidir. Rahime Onbaşı’dan Palalı Süleyman’a nice Osmaniyeli vatan evladı bu topraklarda bağımsızlık ve özgürlük için şehit olmuştur. Nicesi de gazilik makamına ulaşmıştır. Onlar, Osmaniye’yi vatan yaptılar. Onlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsüne mazhar oldular. Onlar, Osmaniye’yi, Yiğit Osmaniye yaptılar. Türk kurtuluş savaşında, memleketimizin dört bir köşesinde şehit olan ve gazilik mertebesine ulaşmış tüm kahraman ecdadımızı huzurlarınızda saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin kanları ile rengini bulan ay yıldızlı bayrağımız, vatanımızın en güzel köşelerinden birisi olan Osmaniye’de gurur ve onurla dalgalanmakta,  şükürler olsun ki ezanlarımız beş vakit camilerimizde okunmaya devam etmektedir. Bugün, çeşitli bahanelerle ülkemizi hedef olan emperyalist güçler, dünkü yenilgilerini asla unutmadılar. Biz de ecdadımızın vatan sevgisini ve bu uğurda gösterdikleri kahramanlıkları asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara, 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi, milletimizin aynı ruhla, tek bir yumruk olarak cevap verecektir. Osmaniyemizin düşman işgalinden kurtuluşunu n 96.yıldönümünü kutluyor sizleri saygı ile selamlıyorum. İlelebet ve daima ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ “ifadelerini kullandı.

Törende konuşma yapan Kuva-i Milliye Mücahitleri Derneği Osmaniye Şube Başkanı Hasan Özdemir, kentin düşman işgalinden kurtuluş mücadelesini anlattı.

Konuşmanın ardından şiir okuma ve kompozisyon yazma yarışmalarının birincileri şiir ve kompozisyonlarını okudu. Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından Özel Atabey Ortaokulu öğrencileri tiyatral oyun sergiledi. Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından ödüllerinin verilmesiyle kutlama töreni sona erdi.

Törene Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye AK Parti Milletvekilleri Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Serdar Gül, İl Jandarma Komutanı Albay Tamer Bilacan, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, Baro Başkanı Dilem Aksoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Murat Türk, Siyasi Partiler il,ilçe başkanları ve temsilcileri, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, kamu kurum kuruluşları il müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve temsilcileri ile çok sayıda Osmaniyeli vatandaş katıldı.

9 Ocak 2018 Murat BOZ
Yorum yapın