Mağdur olan çiftçilerin sorunları Meclise taşınacak

Osmaniye’de faaliyet gösteren bir fıstık fabrikasının çiftçiler, fabrika sahipleri tarafından verilen çeklerin karşılıksız çıkması üzerinde  mağdur olan vatandaşlara Ceyhan’da faaliyet gösteren oda yöneticileri verdi.

Osmaniye’de merkeze bağlı Cevdetiye beldesinde  faaliyet gösteren fabrikanın  çevresinde jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken önünde ellerinde pankartla bir araya gelen çiftçilerin Ceyhan 6 Ocak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi-Kefalet Kooperatifi Başkanı Selçuk Kanlı,  Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut açıklama yaparak destek verdiler.

Karşılıksız çıkan çeklerden sadece çiftçilerin dolaylı olarak Ceyhan halkının mağdur olduğunu dile getiren  Ceyhan Ziraat Odası Başkanımın Muhammet Bulut  “Çiftçilerimizin tırnağında topalaklarıyla gece gündüz demeden çalışaraktan hak ettikleri mahsullerini zaman zaman çıkan çıkan böyle firmalar ne yazıkki önüne geçemiyoruz.  Hepinize geçmiş olsun.  Biz başkanlar olaraktan  çiftçilerimizin arkasındayız bugün  burada bu firmanın vermiş olduğu zarar çok büyüktür. Bu sadece sizlere dokunmuyor. Sizler tarla icarladınız, malzeme aldınız gübre aldınız, çocuk everdiniz hepsine bu çekleri erdiniz.  Ceyhan’da 160 bin insan yaşıyorsa bunun 50 bin tanesine dokanıyor. Bu sebepten dolayı hepinize geçmiş olsun.  Biz sivil toplum örgütleri olaraktan sizlerin arkasındayız. Yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa hepsini yapacağız. Sizlerden ricam taşkınlık yapmadan haklı durumunu haksızlığa düşürmeyin devlet bu olayın takipçisi olur. Biz gerekli yerlere müracaat ederekten haklarınız arayacağız” dedi.

Ceyhan 6 Ocak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığına Selçuk Kanlı  yaşanan sıkıntının çözümü noktasında Ankara’da siyasi parti ziyaretleri gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Kanlı  “Aynı mağduriyeti sizlerle birlikte bende yaşıyorum. Sizin mağduriyetiniz bizim mağduriyetimizdir. Ceyhan’lının mağduriyetidir. İlgili firma bizleri göz göre bir uçuruma sürüklemektedir. Ama biz bugün haklı mücadelemizi anayasal çerçeve içerisinde demokratik bir hak olarak meydana koymak durumundayız. Mücadelemize yargı noktasında devam edeceğiz. Odalar olarak her zaman çiftçimizin arkasındayız  bende bir çiftçi olarak bende mağdur olarak bu durumu çözmek adına elimizden geleni maddi ve manevi şekilde  ne gecikiyorsa yapacağız. Dün burada olmayan bir çok arkadaşımızla Ankara’ya gitme projemiz vardı. Bunu odamızda bütün dosyaları hazırlayarak hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeden, hiçbir farklı bir düşünceyi savunmadan sadece esnafın, sadece köylünün hakkını savunmak, emeğimizin karşılığını almak adına tarlada çektiğimiz eziyetin, çocuklarımız rızkını almak adına Ankara’daki bütün siyasi partilere yarın itibariyle grup toplantılarına katılarak dosyalarımızı vereceğiz.  Ankara’ya gitmek isteyen arkadaşlarımız hep beraber bir otobüs tutarak sesimizi Ankara’ya kadar duyurmamız lazım.  Bu burada sadece toparlanarak  birbirimizi alkışlayarak bir yere varamayız. Bizim sesimizi siyasi büyüklerimizin duyması lazım. Borçlarımızın ertelenmesi için sesimizi daha iyi duyurmak için meclise gitmemiz lazım” dedi.

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can’ın  yaptığı konuşmanın ardından çiftçiler olaysız şekilde dağıldı.  Açıklamaya   Cumhuriyet Halk Partisi Osmaniye İl Başkanlığı da destek verdi.

21 Şubat 2018 Murat BOZ
Yorum yapın