Öğrenciler KETEM’i Ziyaret Etti

Osmaniye Saimbey Ortaokulu 7.sınıf öğrencileri Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlıklı Hayat Merkezini ziyaret etti.

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme konularında Birim Sorumlusu Alican Mansuroğlu, öğrencilere merkezin çalışmaları hakkında bili vererek KETEM, psiko sosyal destek ünitesi, sağlıklı beslenme diyetisyen ve hareketli yaşam birimi fizyoterapi, ağız ve diş sağlığı birimi, sigara bırakma polikliniği, ve spor odalarını gezdirdi.

Merkez çalışmaları hakkında bilgi veren Mansuroğlu, “Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında, Osmaniye ilimizde Sağlıklı Hayat Merkezi İçerisinde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) nde 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV testi ile serviks (rahim ağzı) kanseriAO-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografı çekimi ile meme kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir dışkıda gizli kan (G.G.K) tetkiki ile kolorektal (barsak) kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır. İlgili yaş grubundan halkımız tarama yaptırmak için KETEM ve Aile Hekimlerine başvurabilirler” şeklinde konuştu.

Mansuroğlu, öğrencilerin merkez hakkında sorularını yanıtladı. Haber Merkezi

 

11 Nisan 2019 Murat BOZ
Yorum yapın