Önceliğimiz, Hastalığı Önleyici Tedbirler Olmalıdır

Osmaniye Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla program gerçekleştirildi.

Devlet Bahçeli Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, Tabip Odası Başkanı Asu Kaya Gedik’in anıta çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir açıklama yapan Gedik, insanların yaralarını sarmaya, acılarını dindirmeye devam ettiklerini belirtti.

Emekliliğe yansıyacak şekilde güvenceli bir ücretlendirme istediklerini ifade eden Gedik, şunları kaydetti:

“Tüm hekimlerin emekliliği aynı olmalıdır. Aramızda sosyal güvenlik açısından ayrım yapılmasını doğru bulmuyoruz. Emekli sandığı ile bağ-kur-SSK arasında fark olmamalıdır. Çalışan hekimlerin özlük haklarında iyileştirme yapılmalıdır. Biz hekimler ağır çalışma şartlarında, tüm sağlık çalışanları ile fedakarlıkla emek vermekteyiz. Performans ve döner sermaye sistemi süratle revize edilmelidir. Nitelik değil niceliği hedefleyen performans uygulamalarının olumsuz sonuçlarını görmekteyiz. Sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddetin önlenmesi amacı ile yapılmış bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak uygulanan şiddetin sonrasına ilişkin işleyişe dair düzenleme yapılmıştır. Bizim talebimiz önleyici tedbirlerdir. Henüz 6 ay oldu Dr. Hacı Osman katledileli… Kaybettiğimiz tüm hekimleri saygıyla anıyoruz. Her yıl on binden fazla sağlık çalışanı sözlü veya fiziksel şiddete uğramakta ve bu şiddet öldürücü boyutlardadır. Sağlıkta şiddete karşı büyük bir mücadele veren tabip odaları ve tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hazırladığımız “Şiddet Önleme Yasası’nın” T.B.M.M tarafından gündeme alınmasını talep ediyoruz”

Konuşmadan sonra hekimler havaya balon bıraktı. Haber Merkezi

 

16 Mart 2019 Murat BOZ
Yorum yapın