Osmaniye’de Avlanma Yasağı Başladı

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından,  iç sularda avlanma yasağının başladığı açıklandı.

İl Müdürü İbrahim Sağlam, yapığı açıklamada, su ürünlerinin neslini korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak amacıyla üç ay av yasağının başladığını söyledi.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak kullanılabilmesinin önemli olduğunu belirten Sağlam,  “Bakanlığımız tarafından hazırlanan amatör ve ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümleri gereğince, 1 Mart – 31 Mayıs 2018 tarihinde iç sularda su ürünlerinin neslini korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak amacıyla sazan, sudak, tatlı su levreği, yayın, kadife, siraz ve diğer sazangillerin ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığı yasak. İlimiz tatlı su balıklarının çoğunluğunun üreme dönemi olan bu süreçte mevcut av yasağına uyulması gerekmektedir. Ayrıca denetim görevlisi kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması, bu hususta vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir”

Sağlam, tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılmasının yasak olduğu, yasak dönemde avlananlar hakkında kanuni işlem uygulanacağını sözlerine ekledi.

2 Mart 2018 Murat BOZ
Yorum yapın