Osmaniye’de Ihlamur Fidanı Dağıtımı

 

Osmaniye Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bin ıhlamur fidanı dağıtımı yapıldı.

Kurum binasında düzenlenen fidan dağıtımı programına Vali Yardımcısı Metin Esen, İl Müdürü İbrahim Sağlam ve çiftçiler katıldı.

Sağma, burada yaptığı açıklamada, kentte ıhlamur yetiştiriciliğini teşvik etmek ve yeni çeşitlerin yaygınlaştırılmasını sağlamanın önemli olduğunu belirtti.

Sağlam, “Talebimiz üzerine, Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğünce tahsisi sağlanan fidanlar, Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü fidanlığından temin edildi. Tıbbi ve aromatik bitki kapasitemizin artırılması, orman köylülerinin gelir artışının sağlanması, ıhlamur ve ıhlamur balı ihtiyaçlarının yerli imkanlarla sağlanması, yeni çeşitlerin yaygınlaştırılması amaçlarına yönelik olarak 1000 adet tüpler halinde ıhlamur fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Bölgemizdeki çiftçilerimize dağıtılan ıhlamur ağacının çiçeği, yaprağı ve kerestesi değerli çok özel bir bitkidir. Bütün bunların yanı sıra kilogram fiyatı da altınla yarışmaktadır. Ekonomik getirisinin de olduğunu belirtilerek farkındalık oluşturmayı amaçladık” dedi.

Konuşmadan sonra vali yardımcısı Metin Esen, fidan dağıtımını yaptı.

 

9 Şubat 2019 Murat BOZ
Yorum yapın