Osmaniye’de İstiklâl Marşımızın Kabul Edilişinin  97. Yıldönümü Kutlandı

Osmaniye’de İstiklâl Marşının kabul edilişinin 97. Yıldönümü törenle kutlandı. Törende, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy saygıyla anıldı.

Cebelibereket Kültür Merkezinde düzenlenen tören öncesinde protokol  Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşını  anlatan fotoğraf ve resimlerin yer aldığı sergi gezildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının  okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Dervişpaşa Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Dilek Arıcı, yaptı.

Mehmet Akif’in fikir, inanç ve ruh dünyası yüksek bir entelektüel olduğunu ifade eden Arıcı, “Bir aydın sorumluluğu içinde, aksiyon ve dava adamı olarak gönül verdiği, sevdalandığı milletinin kahraman evlatlarına, iman, vatan, bayrak ve istiklal mücadelesi gibi konularda örnek teşkil etmiş bir şahsiyettir. Akif, milletini seven, özü sözü son derece bir, doğru bir insandır.  Okumanın, ilmin, ahlakın, aklı kullanmanın, hikmete, yüksek ahlaka bağlı kalmanın önemini ve dini boyutlarını şiirlerinde bulmamız mümkündür” diye konuştu. Sözlerinin devamında İstiklal Marşımızın Türk Milletinin şanlı destanı olduğunu ifade eden Dilek Arıcı, “Dün olduğu gibi bugün de Türk Milleti istiklali, vatanı ve bayrağı için gözünü kırpmadan ölmeye hazırdır” dedi. Konuşmanın ardından Mehmet Akif’i anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Törenin devamında Dervişpaşa Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “İstiklal Marşı Oratoryosu” sunuldu. Daha sonra Abdurrahman Keskiner Güzel Sanatlar Lisesi korosu birbirinden güzel eserleri seslendirdi.

Törenin son bölümünde İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Mehmet Akif ve Gençlik” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birincilik elde eden öğrencilere ödülleri verildi.

İlkokullar arası düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Mehmet Akif İlkokulu öğrencisi Hanin Sallan’a ödülü Garnizon Komutan Topçu Albay Ahmet Serdar Gül, ortaokullar arası düzenlenen şiir yarışması birincisi Şehit Yasemin Tekin Ortaokulu öğrencisi Oğuz Ala’ya ödülü Belediye Başkanı Kadir Kara ve liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Hasan Aybaba Anadolu Lisesi öğrencisi Bengisu Eda Karaburç’a ödülü Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından verildi. Vali Coşkun ve protokol mensupları öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını dilediler.

Tören, Memleketim adlı eserin Türk Bayrakları eşliğinde hep birlikte seslendirilmesi ile son buldu.

 

Öte yandan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun’un İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıldönümü kutlama mesajında  “Milli birlik ve beraberliğimizin ‘mutabakat belgesi’ İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içindeyiz” dedi.

Coşkun “ Her mısrasında büyük anlamlar yüklü olan,  bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatan İstiklal Marşımız, aziz milletimizin milli mücadele günlerinde hissettiği duyguları destansı bir üslupla ifade eden bir şaheserdir.

Değerli Hemşerilerim

Türk milleti, büyüklüğünü bağrından çıkardığı büyük fikir, sanat ve maneviyat erlerine borçludur. Bunlardan biri de İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’dur.

Milletinin en ihtiyaç duyduğu zamanda en değerli şeyi yapmış olan Mehmet Akif; İstiklal marşıyla, millete ruh yüklemiş, nefes yüklemiş, azim ve iman tazeleyen şiirler kaleme alarak bu milletin öncülerinden olmuş gerçek bir mütefekkirdir.

Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şahsiyetimiz Akif’i tanımak, onun dava adamlığını ve felsefesini anlamak, ‘Safahat’ı tam manasıyla okumadan mümkün olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın bundan 97 yıl önce, Büyük Millet Meclisimiz tarafından coşku ile ‘milli marşımız’ olarak kabul edilirken kalplerimizi, ruhlarımızı nasıl birleştirdiyse, her daim bize bir millet olma şuurunu ve istiklal ruhumuzu yeniden hissettirmesini diliyor, başta büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün millî mücadele kahramanlarımızı rahmetle anıyor, İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. yıl dönümünü kutluyorum” dedi.

14 Mart 2018 Murat BOZ
Yorum yapın