Osmaniye’nin Çarşı Ve Mahalle Bekçisi Talebi

İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Hatay ve Gaziantep gibi kentlerde göreve başlayan Çarşı ve  Mahalle Bekçilerinin Osmaniye’de de göreve başlaması vatandaşlar tarafından isteniyor.

Son  zamanlarda artan özellikle hırsızlık olaylarına karşı, çarşı ve mahalle bekçilerinin Osmaniye’de de göreve başlamasının sorunu çözeceğine inanan vatandaşlar Osmaniye’ye bekçi alımı yapılmasını istiyorlar. Göreve başladıkları illerde Polis ve Jandarma’ya destek olan, bir çok olayın yaşanmasında önleyici kolluk hizmeti yürüten çarşı ve mahalle bekçilerinin ardından özellikle hırsızlık başta olmak üzere suçlarda azalma olduğu da verilen istatistiklerde açıkça görülüyor.

Konu ile ilgili olarak bölge milletvekillerinin duyarlılık göstererek, çarşı ve mahalle bekçilerinin Osmaniye’de alımının başlanması gelen talepler arasında. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre şu anda Türkiye çapında toplam 5 bin 392 bekçi bulunmaktadır.

BEKÇİ ALIM ŞARTLARI NELER?

Şu şartların başvuracak adaylarda aranması bekleniyor:

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– Sağlık sorunu olmamak

– En az lise mezunu olmak

– Fiziki kusuru olmamak

– Başvuru yaptığı ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak

– Boy ve kilo orantılı olmak

BAŞVURU İÇİN GEREKÇİ BELGELER NELER?

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Okul diploma veya tasdiknamesi aslı veya kurumca tasdikli örneği
  • Askerlik durum belgesi
  • 4,5×6 ölçülerinde 6 adet fotoğraf,
  • Adli sicil belgesi
  • Gerekmesi halinde lisede hazırlık okuduğuna dair belge

2017 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları, diğer devlet memurları gibi devlet tarafından ödenmektedir. Başvuruda istenen şartları taşıyan ve göreve yeni başlayan bir bekçinin maaşı 2 bin 723 TL’dir. Ayrıca görevinde üstün başarı gösteren bekçilerin ileride polis olma imkanları da vardır.

Mustafa Düzenli

7 Şubat 2018 Murat BOZ
Yorum yapın