Ramazan’da susuzluğa Karşı DEMİRHİNDİ ŞERBETİ

Osmaniye’de 30 yıldır bitkisel ürünler üzerine çalışma yapan aktar Bülent Durna,  Ramazan ayının denk gelmesinden dolayı yaşanacak susuzluğa karşı Demirhindi  Şerbetinin kullanması gerektiği söyledi.

Durna oruç tutarken fazla susuzluk hissi duymamak için bazı tavsiyelerde bulundu.

Ramazan’da susuzluğunuzu giderecek püf noktalar Demirhindi; şifa kaynağı olmasının yanı sıra, susuzluk giderici ve ferahlatıcı özelliği ile oruçlu günlerin en büyük destekçisi olacağı ifade eden Aktar  Bülent Durna “Afrika Hurması olarakta  bilenen Demirhindi şerbeti Arap ülkeleri ve Türkiye’de kullanılmaktadır” dedi.

HAZIRLANMASI BASİT

Şerbetin yapılışını anlatan Aktar Bülent Durna  “Yarım kiloluk paketler halinde satılan  Demirhindi şerbeti’nin 250 gramını geceden 2,5 su içine ıslıyoruz. Daha sonra 1 bardak bal yada şeker ekliyoruz bu sizin tercihiniz.  sabah kalktığımızda şerbeti içerken, 2 tane zencefil, 2 tane tarçın, 2 tane karanfil ekliyoruz ve kaynatıyoruz.  Kaynaması tamamlanan şerbeti soğutmaya alıyoruz, soğuduktan  dolabımıza koyuyoruz. Şerbetin yaz aylarında serinletici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Aynı zamanda vücudun direncini arttırma özelliğine sahip olan şerbetin Ramazan ayı dahi yık genelinde kullanılması gereken bir şerbet. Ramazan ayında kullanılan asitli içecekler çok daha sağlıklıdır” dedi.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Şerbetin sağlık açısından önemli faydaları bulunduğunu kaydeden Durna “Mide ağrıları, mide ekşimesi, soğuk algınlığı, nezle, bağırsak parazitleri, ruhsal sıkıntılar, romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor.Kaynatılan suyu içildiğinde bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır. Ayrıca, şerbetin iştahı açıcı, bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri olduğu biliniyor. Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler. Vücudu rahatlatır” şeklinde konuştu.

 

 

16 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın