Saman Balyası  Altından Daha Değerli 

 

Çukurova bölgesinde buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin altın değerinde gördükleri saman ve balya mesai başladı.

Fiyatı buğdayla yarışan saman  ve Balya için Çiftçi Kazım Vural, balyanın tanesi altından daha değerli olduğunu ifade ederek “Bizim yanımızda balyanın tanesi altından daha değerli. Bize değerler ki   altın mı balya mı biz balyayı tercih ederiz” dedi.

Ücret karşılığı çiftçinin tarlada sapları balya ve saman yapan Kazım Vural  “Devletimiz açıkladığı buğdayın fiyatı 1.05 kuruş üretici olarak bizim maliyetimiz balya başı tarlada 7 -8 TL mal oluyor. Bu açıdan baktığımız bizim açımızdan buğdaydan daha değerli buğdayın sapı. Bizim yanımızda balyanın tanesi altından daha değerli. Bize değerler ki   altın mı balya mı biz balyayı tercih ederiz. Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çok bir şey istemiyoruz. Biz çiftçiler olarak sadece mazotun fiyatının düşmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ekin hasadının ardından  tarlada kalan sapları Balya ve saman yaparak hayvanlarına yem hazırladıklarını ifade eden Hemite köyü sakinlerden Hüseyin Koç ise saman ve balyaya katkı  eklemeden hayvan bununla karnını doyabildiği kaydetti.

Koç  “Bu sezon ekinlerimizi biçtirdik. Allaha şükür ekinlerimiz verimi yağan yağmurların düzenli ve zamanında yağmasından dolayı ekin verimlerimiz iyi.  Fiyat konusunda umduğumuz gibi açıkçası beklentimiz biraz daha yüksek fiyattı.  Açıklanan 1.05 kuruş  fiyat bizi sıkıntıya soktu.  Biz daha yüksek bekliyorduk. Bunun dışında birde hasadın ardından sapı yer yer saman yapıyor yer yer  balya yapılıyor. Köyde küçükbaş ve büyük baş hayvanlarımız var. Şunda sapın fiyatı buğdayın fiyatından daha pahalı. Kendi tarlası olan bir vatandaş için balyanın tarladaki maliyeti 2 TL buna yükleme, indirme, nakliye maliyetleri ile 8-9 TL’ye varan rakamlar edebiliyor. Eğer bu işleri yaz döneminde yapamazsanız kışa kalırsa bu fiyatlar 13-14 TL kadar  yükselebiliyor. Oluşan fiyatlarda önceki dönemlere buğday ekiminin az olmasında katkısı var. Çünkü buğday maliyetli bir ürün buna rağmen beklenen fiyatlar açıklamayınca çiftçiler daha çok erkenci mısır ekimine yöneliyorlar.  Buğday ekimi az olduğu için  hem fiyatların düşüklüğü hem de sap ve  balya eksikliğinden dolayı  sıkıntı yaşıyoruz. Yem fiyatların yüksek oluşu insanları bu şekilde kendi tarlasındaki ürünlere  yöneltiyor.  Buğday  ekmeğin ham maddesi  besin değeri yüksek olması sapından yapılan balya samanın  hayvanların sağlıklı beslenmesinde önemli  yere sahip. Zaten sapların içinde de buğday tanecikleri görmek mümkün.  Balyalar aşağı yukarı yeme eş değer düzeyde. Saman ve balya katkı  eklemeden hayvan bununla karnını doyabiliyor” dedi. 

 

22 Mayıs 2018 Murat BOZ
Yorum yapın