Sarıeroğlu “1 Yıl İçinde 1,5 Milyon Kişiye Ek İstihdam Sağladık”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu , Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı tamamlanan Osmaniye Gümrük Müdürlüğü hizmet binası açılış töreninde yaptığı konuşmada, ticari hayattaki gelişmenin, toplumun tüm kesimlerine yansıyacağına inandıklarını kaydetti.

Bu bağlamda 16 sene içinde ticari hayatın gelişmesi adına birçok değişikliği ortaya koyduklarının ifade eden Sarıeroğlu, ‘Başta Türk Ticaret Kanunu olmak üzere şirket kurmanın kolaylaştırılması, merkezi sicil kayıt sisteminin hayata geçirilmesi, karekodlu çek sistemiyle çek sisteminin daha güvenli hale getirilmesi, ithalat ve ihracatımızın güvenliğini sağlayan firmaların daha kolay ticaret yapmalarını sağlayan adımların atılması, elektronik ticarete getirdiğimiz kriterler ve transit geçiş sistemine dahil olmamız önemli adımlardır. Ticaret yapan firmalarımızın rahatlaması, gelecekle alakalı planlamalarını daha kolay yapabilmelerini sağlama adına hem mevzuat hem uygulama alanında önemli adımları hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi.

Sarıeroğlu, Türkiye’nin istihdam konusunda da önemli gelişmelere tanık olduğunu dile getirerek “İŞKUR aracılığıyla istihdam konusunda güçlü bir çalışma temposu içindeyiz. 2017 yılında ağır bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalan ülkemiz, başka bir ülkenin böyle bir girişimden sonra ayağa kalkıp yol yürümesi imkansızken işverenlerimizin azmi ve heyecanı, işçilerimizin alın teri ve hükümetimizin ortaya koyduğu kararlı politikalarla yolumuzda yürümeye kararlılıkla devam ediyoruz. Yüzde 7,4’lük büyüme performansına ve ekonomisini 3,5 kat artırmış bir ülkedeyiz. Bu büyüme performansımızın etkisiyle, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2017 yılında başlayan milli istihdam seferberliğimizin etkisiyle 1 yıl içinde 1,5 milyon kişiye ek istihdam sağladık” şeklinde konuştu.

24 Haziran seçimlerinin sadece milletvekili ya da cumhurbaşkanı seçilen bir seçimden olmadığını kaydeden Bakan Sarıeroğlu, seçimlerin Türkiye’nin yeniden inşası, aydınlık bir geleceğe kapı aralanması ve hızlı etkili karar verme süreçlerinin uygulanmaya geçmesi açısından dönüm noktası olacağını dile getirdi.

Muhalefet partilerinin ve diğer cumhurbaşkanı adaylarının yapmaktan çok, yapılanı yıkmaktan bahsettiğini aktaran Sarıeroğlu, ‘Şu anda aday olanların yıkmaktan bahsettiği bir süreçteyiz. Biz, daha güçlü bir Türkiye hedeflerini ortaya koymuş durumdayız. 81 milyon vatandaşımız için 16 yıldır yapmış olduğumuz, ilmek ilmek işlediğimiz hizmetlerimizin daha da yüksek seviyelere getirmeyle ilgili yeni bir Türkiye vizyonu ortaya koyuyoruz. Milletimiz bunun farkında. Biz nükleer enerji santrallerinden bahsediyoruz, diğer adaylara bakıyoruz fizik dersindeki izotoplardan bahsediyorlar. Biz hızlı trenlerden bahsediyoruz, onlar ‘hızlı trene de ne gerek var. Otobüsle biraz meşakkat çekilir aynı yol gidilir’ şeklinde bir bakış açısına sahipler. Biz yatırım yapmaktan bahsediyoruz. Adaylara bakıyoruz yapılan yatırımları yıkmaktan bahsediyorlar. Biz vizyonumuzu sadece Türkiye ile sınırlı tutmuyor ‘tüm mağdur ve masum coğrafyalara el uzatacağız’ diyoruz. Onlara bakıyoruz bu el uzatma sürecinde güçlendirdiğimiz yeniden ayağa kaldırdığımız kurumları kapatmaktan bu kurumların imkanlarını kısıtlamaktan bahsediyorlar. Fark ortada” dedi.

DUL VE YETİMLERE HİSSELERİ ORANINDA ÖDEME

Son günlerde bazı cumhurbaşkanı adaylarının emeklilere ödenmeye başlanan bayram ikramiyeleri üzerinden algı operasyonu yapmaya çalıştığına ve yanlış söylemler içinde olduklarına işaret eden Sarıeroğlu, ‘Bununla ilgili de bir sürü bilgi kirliliği ve algı operasyonları gerçekleştiriliyor. Şu anda emeklilerimizin tamamına net olarak bin lira ikramiye ödemesi gerçekleştirilmiş durumda. Dosya bazlı yaptığımız bir düzenleme bu. Bu dosya bazında her dosyanın bin lira olduğunu belirtmişiz. Burada herkese bin lira yatmış durumda.’ diye konuştu.

Bakan Sarıeroğlu, ölüm aylığı ödemesi de gerçekleştirdiklerini aktararak ‘Ölüm aylığı bağlarken de dosya bazlı bir çalışma vardır. Kişinin maaşı esastır. Bu maaş üzerinde eşine yüzde 50 oranında, anne ve babasına yüzde 25 oranında çocukları varsa yüzde 25 oranında bu ölüm aylığının dağıtımı söz konusudur. Bunların tamamı Sosyal Güvenlik mevzuatımızda ilgili maddede açıkça yazılmıştır. Bu bayram ikramiyesi ödemesinde de ilk gündem itibaren şunu ifade ettik, hisseleri oranında dul ve yetim aylığı alanlar ki bu emekli maaşı değildir. Tekrar bunun altını çizmek istiyorum. Dul ve yetim aylığı alanlar ilgili kanundaki hisseleri oranında ödemelerini gerçekleştireceğiz. Yine iş kazasına maruz kalan kardeşlerimizin de bu kazalardaki almış oldukları mağduriyet derecesiyle orantılı olarak bu ödemelerin yapılacağını söylemiştik. Yapılan algı çalışmasını kınadığımı özellikle belirmek istiyorum.’  Şeklinde konuştu.

Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu yaptı. Durmuşoğlu, “Eskiden Osmaniye OSB ve Kadirli OSB’deki sanayici ve işadamlarımız, gümrük işlemlerini ya İskenderun’da yapıyorlardı ya da Adana’ya gitmek zorunda kalıyorlardı. Ama biz bu kurumu buraya açmakla hizmeti sanayicilerimizin ayağına getirmiş olduk. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Gümrük Müdürlüğümüzün, bu bölgedeki ticaret hacmimizi artıracağına inanıyorum. Başta Sayın Bakanımıza, Gümrük Teşkilatımıza, Sayın Valimize ve bu kurumun burada açılmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal ise “Bugün, sanayicilerimizin hem ihracat hem de ithalat işlemlerinde işlerini kolaylaştıracak, zaman kaybını önleyecek ve çalışma motivasyonunu artıracak Gümrük İl Müdürlüğümüzün kurulması vesilesi ile bir aradayız” diyerek başladığı konuşmasının devamında, “Bugün Osmaniye ilimizde, özellikle demir çelik sanayimizde, çok nitelikli yatırımcılarımız var. Şu anda OSB’mizde 100 üzerinde işletme 10 Bin üzerinde SGK’lı çalışanımız var. Bir yerde tarım şehrinden sanayi şehrine döndük. Bu elbette böyle kalmayacak, daha da ileriye gideceğiz.” dedi. Önal, sözlerine Osmaniye Gümrük Müdürlüğünün hayırlı olmasını temenni ederek son verdi.

 

Vali Ömer Faruk Coşkun ise yaptığı konuşmada; coğrafi konumu, ekonomik kaynakları, kültürel bağları ve toplumsal yapısı ile küreselleşme kapsamındaki birçok konuya öncülük edecek kapasiteye sahip olan ülkemizin, özellikle son 15 yıldır birçok konuda değişime ayak uydurmak yerine değişime yön veren bir ülke konumuna geldiğini ifade ederek, “İstikrarla beraber istikbalimize de umutla baktığımız bu günlerde Osmaniye olarak bizler de ülkemizi her alanda kalkındırmak için üzerimize düşen görevin en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz. 2000’li yıllardan önce ekonomisi neredeyse tamamen tarım sektörüne dayalı olan Osmaniye ilimiz, 5084 sayılı teşvik yasası ve Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kanun ile birlikte güçlü bir sanayi ve buna bağlı olarak dış ticaret atağına kalkmıştır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Gümrük Müdürlüğü’nün faaliyete geçmesiyle birlikte, bugüne kadar gümrük işlemlerini çevre illerden ya da merkezlerinin bulunduğu daha büyük illerden yapan ihracatçı firmalarımızın bu işlemlerini ilimize taşıyacak olmasıyla birlikte 500 Milyon Dolar olan bu rakam İnşallah 1 Milyar Dolar seviyelerine ulaşacaktır.” diye konuştu.

Vali Coşkun, sözlerini, “Açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan sayın bakanımıza ve gümrük binamızın açılışında emeği geçen herkese en kalbi şükranlarımı sunuyor, gümrük binamızın başta ülkemize, Osmaniye’mize ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek bitirdi.

12 Haziran 2018 Murat BOZ
Yorum yapın