Üreticilere Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Akdeniz Meyve Sineği Toplu Mücadele Projesi’ kapsamında turunçgil üreticilerine meyve sineği kitlesel yakalama tuzağı dağıtıldı.

Vali Ömer Faruk Coşkun’un da katıldığı dağıtım programında Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam tarafından proje ile ilgili bilgi verildi.

İlimizin ekonomisinde önemli bir yeri olan Turunçgil üretiminde, verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında gelen Akdeniz Meyve Sineği zararlısına karşı Bakanlığın geniş çaplı bir mücadele programı yürüttüğünü belirten Sağlam, bu yıl Bakanlık tarafından 2400 Akdeniz meyve sineği tuzağı gönderildiğini ayrıca Osmaniye İl Özel İdaresi bütçesinden de 2400 adet alındığını belirterek 156 üreticiye bunların dağıtılacağını, böylece 1200 dekar alanın Akdeniz meyve sineği zararlısından korunmuş olacağını kaydetti.

Programın devamında Ziraat Mühendisi Demet Başaran üreticilere meyve sineği konusunda bilgi verdi. Akdeniz meyve sineğinin verdiği zararın büyük bir ekonomik kayba neden olduğunu belirten Başaran “Bakanlığımız 2015-2018 yılları arasında Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi pilot projesi başlatmıştır. Bu proje ile Bakanlığımızdan 2400 adet biyoteknik Akdeniz meyve sineği kitlesel yakalama tuzağı gelmiştir. Doğal dengenin korunması için bu tür Biyoteknik mücadele yöntemi tercih edilmiştir.” dedi. Başaran sözlerinin devamında meyve sineği tuzağı konusunda üreticilere teknik bilgi verdi.

Verilen bilgilerin ardından Vali Ömer Faruk Coşkun, üreticilere meyve sineği kitlesel yakalama tuzaklarını dağıttı. Vali Coşkun burada yaptığı konuşmada, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yürütülen Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Projesi kapsamında biz de ilimizde turunçgil üreticilerimize biyoteknik tuzaklardan dağıtıyoruz. Bu tuzaklarla yapılan mücadele yöntemi kimyasal değil, hem çevreye hem de insan sağlığına duyarlı bir yöntem. Böylece doğayla uyumlu bir şekilde meyve sineği ile mücadele etmiş oluyoruz. Projede emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Tüm üreticilerimize verimli ve bol bereketli bir yıl diliyorum.” dedi.

Programın son bölümünde Akdeniz meyve sineği tuzaklarından birkaçını ağaçlara asan Vali Ömer Faruk Coşkun, üreticilere bereketli bir yıl diledi.

20 Temmuz 2018 Murat BOZ
Yorum yapın