Vali Coşkun’dan Çiftçilere Anız Uyarısı

Vali Ömer Faruk Coşkun, merkeze bağlı Alahanlı köyünde mısır hasadı yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa Vali Coşkun’un yanı sıra Vali Yardımcısı Metin Esen, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ve üreticiler katıldı. Programın başında İl Müdürü İbrahim Sağlam, Vali Coşkun’a ilimizdeki mısır üretimi konusunda bilgi verdi.

Vali Coşkun, aldığı bilgilerin ardından, biçerdöverle mısır hasadını gerçekleştirdi. Tüm çiftçilere ürünün bol bereketli olmasını temenni eden Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bu yıl ilimizde 402 Bin dekar alanda mısır ekimi yapılmıştır. Yaklaşık 537 Bin Ton ürün almayı bekliyoruz. Şu anki veriler doğrultusunda, geçtiğimiz yıla göre verimin daha iyi olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün çiftçilerimize bol bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Sözlerinin devamında anız konusuna da değinen Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bugün bu vesile ile şunu da hatırlatmak istiyorum; çiftçilerimiz hasat yapıldıktan sonra tarlalarında anız yakıyorlar ancak bu uygulama toprağa çok büyük zarar veriyor, canlıları yok ediyor. Bu uygulama çiftçimiz için ilk başta avantajlı bir konum sağlıyor gibi görünse de anız yakmak uzun vadede toprağımızın bereketini öldürüyor. Bu nedenle bütün çiftçilerimizden beklentimiz; bu konuda duyarlı davranmaları, anız yakmamaları ve hasadın kalıntılarını toprağa zarar vermeyecek metotlarla temizlemeleridir. ”dedi.

Daha sonra üreticilerle bir süre sohbet eden Vali Ömer Faruk Coşkun, programın ardından, emeği geçen herkese teşekkür ederek Alahanlı köyünden ayrıldı. Emel Demir

6 Ağustos 2018 Murat BOZ
Yorum yapın