Yağlık ayçiçeğine hasadı yapıldı

Osmaniye’de ilk olarak 2001 yılında deneme amaçlı 150 dekar alanda ekilmeye başlanan ve buğday ile ekim nöbetine giren en değerli tarım ürünü olan yağlık ayçiçeğine hasat şenliği düzenlendi.

Yağlık ayçiçeğinin yoğun olarak ekildiği köylerden Merkez İlçeye bağlı Kesmeburun Köyü’nde düzenlenen törene Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun,  Osmaniye İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Bitkisel üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü K. Mehmet Poyrazoğlu, Koordinasyon ve Tarımsal  Veriler Şube Müdürü Hayri Uyduran,  üreticiler, teknik personel ve basın mensupları katıldılar.

Osmaniye İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam  tarafından Osmaniy’de yağlık ayçiçeğinin durumu, ekim alanı ve verim ortalaması hakkında bilgiler aktarıldı.

İl Müdürü Sağlam  “Sulanamayan alanlarda buğday ile ekim nöbetine giren en önemli ürünümüz yağlık ayçiçeğidir.  %38 yağ içeren yağlık ayçiçeği 2017 yılında il genelinde 66.000 dekar alanda ekilmiş olup 21.000 ton ürün alınmıştır. Verim ortalaması yaklaşık 327-328 kg/da gerçekleşmiştir.  2018 yılında ise 58.000 ile 60.000 dekar arası ekim alanı olduğu tahmin edilmekte olup 19.000 ile 20.000 ton arası ürün alınması beklenmektedir. Yağışların iyi gitmesi sebebiyle bu yıl ekim alanı azalsa da verim ortalamasının 380-400 kg/da olması beklendiğinden rekoltenin  geçen yıla yakın olacağı düşünülmektedir. Bakanlığımızca dekara 23 TL mazot-gübre desteği ve kg başına 40 krş prim verilmektedir. Bunun yanında ekim nöbeti uygulanmış olması sebebiyle kendinden sonra ekilen üründe de verim artışına olumlu katkı sağlamaktadır.” Dedi.

Verilen bilgilerin ardından alanda hazır bekleyen biçerdöver ile yağlık ayçiçeği hasadının yapılışı izlendi.

Hasat işleminin ardından köylüler tarafından konuklara ikramlarda bulunuldu.

Bir süre vatandaşlarla sohbet eden Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun emeği geçen herkese teşekkür ederek bereketli bir hasat sezonu diledi.

5 Temmuz 2018 Murat BOZ
Yorum yapın