Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 14:18 Bu haber 1428 kez okundu
 
13 bin kişi Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne sahip çıkmak için bir araya geldi!
OSMANİYE Haberi
13 bin kişi Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne sahip çıkmak için bir araya geldi!

13 bin kişi Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne sahip çıkmak için bir araya geldi!

 

“Bir İmza ile Kırmıtlı Kuş Cennetine Sahip Çık”

Osmaniye’de yer alan, 250 çeşit kuş türünün bulunduğu Kırmıtlı Kuş Cenneti’nin “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ilan edilip bir koruma statü kazanması için Change.org’da (Değişiklik) ‘da açılan kampanyaya 13 binin üzerinde imza atıldı.

Türkiye’nin imza kampanyası platformu Change.org’da (Dünyanın Değişim Platformunda) Figen Ant  “Unutulmuş, bahsi bile edilmeyen bir cennet vardır Çukurova'nın o bereketli topraklarında bilir misiniz? Osmaniye'de yer alan bu cennet ki nefis bir göl ve etrafında uçsuz bucaksız yeşille çepeçevrelenmiştir. Bilinen 250 çeşit kuş da mesken bellemiştir burayı. Kimseler bilmez ama bilenlerin de Kırmıtlı Kuş Cenneti'dir burası. Şimdilerde bakımsız haliyle, giderek bozulan ekosistemiyle yitmeye yüz tutmuş durumda.

Bir düşle yola çıktık; bu bölgenin öncelikle "Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" ilan edilip bir statü kazanmasını ve sulak alan ilan edilmesini talep ediyoruz. Kırmıtlı'ya gerekli özen gösterilsin, göz dolduran doğasıyla ve çeşitli kuşlarıyla cennet olmaya devam etsin, korunsun. Öksüz kalan cennetimizde bir başka düşümüz de şudur ki; kuş-doğa fotoğrafçılarının çalışma alanlarından biri, doğaseverlerin merak ettikleri bir yer, gezginlerin listesindeki yerlerden biri olsun. Ama her şeyden önce buradaki ekosistem, doğa korunsun!  

"Evrende iki sonsuz doğurgan yaratıcı güç vardır. Biri insan, öbürü doğa. İnsan, yaratıcılığını yitirdiği gün, doğa yaratıcılığını bitirdiği gün her şey bitecektir." demişti Koca Yaşar. O gün gelmesin diye işte tüm çabamız.

Hasret kalıyoruz yeşile yahut bir kuş sesine... Senin de çabanla Kırmıtlı'yı kurtarabiliriz. Destek ol, imzala, paylaş!” şeklinde başlatılan  “Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne Sahip Çık” kampanyasına bugüne dek toplam 13 binin üzerinde imza atıldı. Change.org/kirmitlikuscenneti adresinden ulaşılabilen kampanyayı başlatan Osmaniye’ye Git ekibinden Figen Ant, Kırmıtlı Kuş Cenneti’nin kuş popülasyonu ve doğal zenginliği ile oldukça önemli bir bölge olduğunu ancak korunmadığını dile getirdi. Ant Kampanyayla birlikte bölgenin bir koruma statü kazanması için yetkililerin harekete geçmesini amaçlandıklarını ve kampanyanın daha çok yayılması için çalışmaların devam söyledi.

Figen Ant kampanya hakkındaki görüşlerini “Bölge göz önüne alındığında şehrin önemli turizm noktalarından biri olması gerekiyor ancak ne yazık ki şu an bakımsızlık nedeniyle pek dikkate alınmıyor. Geçmişte Kırmıtlı Kuş Cenneti için yatırım yapılsa da devamlılığın sağlanamaması nedeniyle buradaki yapılar korunamadı. Bu kampanyayla Kırmıtlı Kuş Cenneti’nin ‘Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ ilan edilip bir statü kazanmasını ve ‘sulak alan’ ilan edilmesini talep ediyoruz.”

Figen Ant sözlerini: “Kırmıtlı Kuş Cenneti şu an yaşam savaşı veriyor. Ne yazık ki buraya gereken önem verilmiyor. Bu kampanya ile bölgenin korunmasını ve sürdürülebilir olmasını amaçlıyoruz. Kuş gözlemcilerinin, doğa fotoğrafçılarının, gezginlerin ve pek çok doğa aşığının uğrak yerlerinden biri olacağına inanıyoruz. Bu amaçla kampanyamız başarıya ulaşana kadar çalışmayı sürdüreceğiz.” Şeklindeki  ifadeler kullandı.

Yaşar Kemal’in İnce Mehmet karakterinin adım adım gezdiği topraklarda bulunan Kırmıtlı Kuş Cennetine bir imza ile sende sahip çık. Aynur Boz

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: 13, bin, kişi, Kırmıtlı, Kuş, Cenneti’ne, sahip, çıkmak, için, bir, ar
Yorumlar
Haber Yazılımı