Haber Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 22:43 Bu haber 1059 kez okundu
 
Adana’da 15 günlük giriş-çıkış kısıtlaması uygulanacak!
- Haberi
Adana’da 15 günlük giriş-çıkış kısıtlaması uygulanacak!

Adana Valiliği şehre giriş çıkışlarla ilgili bir duyuru yayımladı! Adana’ya giriş çıkış yasaklandı mı? Adana giriş çıkış yasağı başladı mı? Mersin’de yasak var mı? Neden yasaklama yapıldı? İşte kısıtlama hakkında bilgiler…

Adana Valiliği yayınladığı duyuruda iki HDP’li ve bir CHP’li milletvekilinin milletvekillikleri düşürülerek tutuklanmaları nedeniyle Adana ve birçok şehirde yapılacak protestolar ile koronavirüs (covid 19) ile mücadelenin zafiyete uğratabilecek şekilde protestolarda kişiler arası temasın artacağı gerekçe gösterilerek Adana‘ya giriş çıkışların kısıtlandığını duyurdu!

Adana’da 15 günlük giriş-çıkış kısıtlaması uygulanacak!

Adana giriş çıkış yasağı ile ilgili valiliğin yayımladığı basın bülteni şu şekilde;

“TBMM’nin 4 Haziran 2020 tarihli oturumunda; CHP İstanbul Eski Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Eski Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Eski Milletvekili Leyla Güven’in hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararlarına istinaden Anayasa’nın 84. maddesine göre milletvekilliklerinin düşürülmesi ve neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmelerini protesto etmek amacıyla ilimizde ve bazı illerimizde toplanma çağrıları yapıldığı bilindiğinden, bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde kişiler arası teması arttıracağı öngörüldüğünden;

Bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı, bu vesile ile salgınının yayılmasının önlenmesi ve genel sağlığın korunması amacıyla; muhtemel ziyaretlerde sosyal mesafe kuralına uygun hareket edilmesinin sağlanması, yapılması planlanan basın açıklamalarının yalnızca parti binaları içerisinde veya önünde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapılması, yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama, park/bahçelere çadır ve stant kurulması gibi eylem/etkinliklere hastalığın yayılmasına neden olacağından müsaade edilmemesi, milletvekilleri hariç olmak üzere eylemlere katılmak için hareket edecek grupların ilimize giriş ve çıkışları Adana İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 13.06.2020 tarih ve 71 sayılı kararıyla 15/06/2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 15 gün süre ile sınırlandırılmıştır.

Giriş çıkış yasağı hangi şehirlerde uygulanacak?

Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını, bu amaçlarla şehirlere girişlerin de engelleneceğini açıkladı.

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: Adana’da, 15, günlük, giriş-çıkış, kısıtlaması, uygulanacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı