Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 22:31 Bu haber 437 kez okundu
 
Elon Musk, Neuralink çipini bu yıl insanlarda test edecek
TEKNOLOJİ Haberi
Elon Musk, Neuralink çipini bu yıl insanlarda test edecek

Elon Musk, Neuralink çipini bu yıl insanlarda test edecek

 

İnsan beynini bilgisayara bağlayan “Neuralink” çipinin insanlı testleri bu yıl başlıyor:Şimdi ne olacak?

Ölümcül nörolojik hastalıklara çare olması ve sadece düşünce gücüyle bazı cihazların kontrol edilmesini sağlaması beklenen beyin-makine arayüzü Neuralink'in insanlı deneylerinin bu yıl başlaması bekleniyor. Büyük resme birlikte bakalım: Konu hakkında bir tweet atan ve “gönüllü denek” olmak istediğini belirten takipçisinin sorusunu yanıtlayan Musk, "Neuralink, implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın temas içerisinde.

 

İşler yolunda giderse bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” dedi. Beyin ve bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma amacıyla 2017’de kurulan Neuralink’in primatlar ve domuzlar üzerinde yapılan deneyleri başarıyla sonuçlanmıştı. Neuralink teknolojisi, engelli bireylerin hareket yeteneğini tekrar kazanmasını sağlayabileceği gibi bunama ve alzheimer gibi hastalıklara da potansiyel bir çözüm olabilir; ancak Elon Musk’a göre şirketin uzun vadedeki planı yapay zeka ve insan beyni arasında kesintisiz bir bağlantı kurmak.

 

Clubhouse’daki “Good Time Show” odasında açıklamalar yapan Musk, “Bir maymunun kafatasına kablosuz bir implant takmayı ve sadece düşünce gücüyle çeşitli video oyunları oynatmayı başardık bile” dedi, “Herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor ve implant görünür olmadığı için dışarıdan bakınca garip duran bir şey de yok”. Elon Musk daha önce bahsi geçen beyin implantının hafıza kaybı ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunlara, omurga yaralanmalarına ve hatta depresyona çözüm olabileceğini duyurmuştu.

Neuralink’in insanlarda kullanılması planlanan tasarımı; kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çipten oluşuyor. Bu çipin nöronları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor. Geçen Ağustos ayında canlı bir deneme yapılmış ve Neuralink sayesinde koşu bandındaki bir domuzun hareketlerinin önceden tahmin edilebildiği görülmüştü. Şu an için insansı organizmalar ve cyborg’lar gibi konuların çok uzağında olduğumuz kesin.

Bu durumda insanlı deneyler yapabilmenin Neuralink adına dev bir adım olduğu ortada. Bu teknolojinin potansiyel getirilerinin büyüklüğü konusunda şüphe yok. Neuralink nasıl çalışıyor? İnsanlığın geleceğini yapay zeka ile insan beyninin birleştiği bir yerde gören Musk, “Neuralink” ile saç telinden daha ince ipliklere bağlı elektrotlar yoluyla beynin sinyallerini okunur veriler haline getirmeyi planlıyor. Musk, bu yolla yakın gelecekte konuşmaya bile gerek kalmayacağını iddia ediyor.

KAYNAK: TECH SPOT, EURO NEWS

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: Elon, Musk,, Neuralink, çipini, bu, yıl, insanlarda, test, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-170111180-1