Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 14:58 Bu haber 893 kez okundu
 
Erken teşhis için KETEM’E
SAĞLIK Haberi
Erken teşhis için KETEM’E

Erken teşhis için KETEM’E

 

 

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz Erken Teşhis için Ketem’e uğrayarak ücretsiz riskinizi düşürebilme şansına sahipsiniz dedi.

Öznavruz; “Kanser Önlenebilir Bir Hastalıktır: Kanserin önlenmesi hususunda; alkolden ve tütün mamullerinden uzak durmak, sağlıklı beslenmek (yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi), ideal vücut ağırlığını korumak ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak (her gün 30-40 dk yürüyüş) oldukça önemlidir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır: Erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.

Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları: Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca önerilen her üç kanser için yani meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için tarama programları yürütülmektedir. Bu nedenle ülkemiz genelinde 198 adet Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezimiz (KETEM) mevcuttur.

Meme kanseri taramaları, 40 yaşından itibaren kadın nüfusa; gelişmiş teknolojiye sahip mamografi cihazları ile yapılmaktadır. KETEM’lerde çekilen mamografi görüntüleri Ankara’da Hacettepe Teknokentinde en az iki radyoloji uzmanı tarafından raporlanmaktadır.

Kalın bağırsak kanseri taramaları,  dışkıda gizli kan saptanıp henüz kanserleşmemiş tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebilir ya da erken teşhis ile ölümler azaltabilmektedir. Ülkemizde de KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50 yaşından itibaren kadın & erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde yapılmaktadır.

Rahim ağzı kanserleri taramaları ülkemizde HPV-DNA testi ile taranmakta olup, bu hizmet KETEM ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak verilmekte ve 30-65 yaş arası kadınlarımız 5 yılda bir yaptırabildikleri bu testlerle taranmaktadırlar.

Siz de mutlaka Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerimize (KETEM) uğrayarak, ücretsiz bir şekilde riskinizi düşürebilme şansına sahip olabilirsiniz.” Dedi.

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: Erken, teşhis, için, KETEM’E,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-170111180-1