Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 09:04 Bu haber 756 kez okundu
 
İngiltere’deki mutasyon salgını bitirecek mi? Türk bilim insanları acı gerçeği açıkladı
SAĞLIK Haberi
İngiltere’deki mutasyon salgını bitirecek mi? Türk bilim insanları acı gerçeği açıkladı

İngiltere’deki mutasyon salgını bitirecek mi? Türk bilim insanları acı gerçeği açıkladı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün İngiltere’de uğradığı mutasyonun salgını bitirebileceğini söylemişti. Türk bilim insanları, virüsün geçirdiği mutasyonun, öldürücülüğü azalttığına dair kanıt olmadığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

İngiltere’nin yeni tip koronavirüsün mutasyona uğradığını açıklaması dünyada paniğe neden oldu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Eğer gerçekten orijinal virüsten daha hızlı yayılıyor ise salgının bitmesi için beklediğimiz mutasyonun başlangıcı da olabilir” diyerek tartışma başlattı. Prof. Dr. Tevfik Özlü, Doç. Dr. Sema Kultufan Turan ve Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, mutasyonun salgını bitirme ihtimalini Hürriyet’e değerlendirdi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü:

Mutasyonlar tamamen rastlantısal olarak ortaya çıkar. Kuralı yoktur ve önceden tahmin edilemezler. Virüsün amacı bizi öldürmek değil. Çünkü konakçı ölünce, virüs de ölür. Mutasyonun sonucu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Bizim istediğimiz hastalık oluşturma gücünü yitirmesi. Ancak ne yazık ki henüz o yönde bir bulgu yok. Bu nedenle de tedirginlik ve endişe var. Mutasyonun şekli sahada doğrulanmalı.

Doç. Dr. Sema Kultufan Turan:

Beklenti, virüsün mutasyona uğrayıp hastalık yapıcı özelliğinin ya da öldürme ihtimalinin yok olması yönünde. Ancak mutant virüsün daha az hastalık yaptığına dair henüz kanıt yok. O nedenle ‘Beklenen mutasyon gerçekleşti’ demek ya da tersi bir yorum yapmak için çok erken. Ülkemizde de henüz mutasyona uğrayan virüse rastlanmadı ancak enfekte olanlara bakılarak araştırılıyor.

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz:

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: İngiltere’deki, mutasyon, salgını, bitirecek, mi?, Türk, bilim, insanları, acı, gerçeği, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı