Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 15:14 Bu haber 1293 kez okundu
 
İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. İsmail Körk, Uyardı; “Varis İhmale Gelmez!”
TEKNOLOJİ Haberi
İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı  Dr. İsmail Körk, Uyardı; “Varis İhmale Gelmez!”

İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Dr. İsmail Körk, Uyardı; “Varis İhmale Gelmez!”

 

Özellikle kadınlarda daha sık görülen varisler hakkında bilgiler veren İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İsmail Körk, varis tedavisine geç kalındığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

Varisin özellikle; ailesel yatkınlığı olanlarda, birden fazla doğum yapanlarda, aşırı kilolularda, meslek hastalığı olanlarda ve önceden derin toplardamar tıkanıklığı yaşayan hastalarda görüldüğünü belirten Op. Dr. İsmail Körk, “Varis; bacak toplardamarlarının genişlemesi, belirginleşmesi, kıvrıntılı hale gelmesidir. Uzun süre ayakta kaldıktan sonra özellikle akşamları; bacaklarda ağrı, yorgunluk, ağırlık hissi, kaşıntı ve gece krampları görülmesi, ayak bileklerinde şişkinlik, kılcal damar oluşumları, cilt altı kanamalar, ileri dönemde ayak bileğinin iç tarafının koyu renk değişikliği, ciltte pullanma ve çatlaklar sonrasında da zor iyileşen yaralar varise sebep olmaktadır. Tanı için genellikle muayene yeterlidir. Ek olarak hekimin hastalık oluşturan damar yapısını net değerlendirebilmesi ve tedavi şekline karar verebilmesi için, altın standart ‘Renkli Doppler USG’ değerlendirmesi yapılır” dedi.

 

Varis için tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi, varis tipine göre değiştiğini ifade ederek, uyguladıkları tedavi yöntemlerinden söz eden Op. Dr. İsmail Körk, “Skloraterapi; ince bir iğne yardımıyla, damar iç yüzeyinde hasar oluşarak kapanmasını sağlayan damar içi enjeksiyonudur. Damar ilaçla doldurulduktan sonra özel bir bandaj veya varis çorabı ile 3 gün kapalı tutulur. Mini Cerrahi Tedavi; yaklaşık yarım santim kalınlığındaki varisler, 3-4 milimetrelik küçük kesi ile bir kanca yardımıyla çıkarılır. Dikiş gerektirmez. Cerrahi Tedavi ise, büyük damar varislerinde uygulanır. Damar İçi Lazer Uygulaması; bir iğne yardımıyla diz bölgesinden damar için girilerek kasığa kadar iletilen lazer cihazı ile damar yakılır. Bu yakılan damar çerçevesinde ve altında başka genişlemiş damar parçaları varsa bunlar küçük kesilerle çıkarılır. Kasık bölgesinde kesi olmaması büyük avantajdır. Radyofrekans Yöntemi; yine diz bölgesinden hastalanmış varis damarına girilerek, ısı enerjisi ile damarın yok edilmesidir. Konforlu olması, kesi olmadan yapılması ve yüksek başarı oranları ile tercih edilen bir tedavi yöntemidir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: İskenderun, Gelişim, Hastanesi, Kalp, Damar, Cerrahisi, Uzmanı, , Dr., İsmail, Körk,, Uyardı;, “Varis, İhmale, Gelmez!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı