Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 12:36 Bu haber 368 kez okundu
 
OSMANİYE’DE TARİHİ ARKEOLOJİK SOYGUN
OSMANİYE Haberi
OSMANİYE’DE  TARİHİ ARKEOLOJİK SOYGUN

“OSMANİYE’DE  TARİHİ ARKEOLOJİK SOYGUN”

 

Tarihçi Cezmi Yurtsever “Cebelibereket/Osmaniye Sancağındaki Zincirli Höyük’ten Hitit Eserleri Testere İle Kesilerek Levhalar Halinde Almanya’ya Nasıl Kaçırıldı?..

Tarihçi Cezmi Yurtsever’in Osmanlı Döneminde Cebelibereket/Osmaniye’de Almanların Arkeolojik Soygun yaptığını ifade etti.

Yurtsever; “Buradan Osmaniye Valisine seslenmek istiyorum. Konuyla ilgili bilgi vermek istiyorum dedi.

Yurtsever; “Takvim yaprakları 1888 tarihini gösterdiğinde Osmanlı’nın Cebelibereket Sancağı’na gelen Alman Arkeologlar Carl Human ve arkadaşları Felix von Luschan, kendilerine ulaştırılan bilgiler çerçevesinde Islahiye Kazası sınırları içindeki ZİNCİRLİ HÖYÜK’te kamp kurdular.  Kazı ekibi operasyonel çalışmalar için iyi hazırlanmıştı,  Köylüler günlük ücretleri verilerek çalıştırıldı. HİTİTLER dönemine ait yüzlerce bazalt heykel taş blokların ön yüzlerindeki görsel kabartmalar testere ile 15-20 cm derinliğinde kesildiler. Levhalar peş peşe dizildi. Aylar ve yıllar süren taşıma çalışmalarından sonra Almanya’ya götürüldü. Yaşanan bu olay arkeoloji ve kazı biliminin ahlaki felsefesi ile çelişiyordu.

Günümüzde Almanya’da ve Berlin’de CEBELİBEREKET/OSMANİYE’DEN GÖTÜRÜLEN HİTİT DÖNEMİ  ZİNCİRLİ HÖYÜK’TEN GÖTÜRÜLEN yüzlerce testere ile kesilmiş lavha plakalar halinde eser bulunmaktadır. Ve bunlar katalog numaraları da verilerek kayda alınmıştır.

Osmanlı’nın son döneminde Cebelibereket Sancağı’nın idari sınırları içinde günümüzde OSMANİYE İLİ vardır. Her ne kadar Islahiye Gaziantep ili sınırları içinde olsa da soygun olayı Hasanbeyli ve bitişiğindeki Zincirli Höyük’te gerçekleşti.  Günümüzde Karatepe’deki Hitit eserleri yerinde duruyor ama nice Karatepeler yurt dışına ‘ahlaksızca’ kaçırılması gerçeğini öğrendiğimizde derin derin düşünüyoruz.

Hasanbeyli ve de ZİNCİRLİ HÖYÜK’ten götürülen Hititler dönemi eserlerin yeniden kendi coğrafyasına dönmesi getirilmesi en doğru olanıdır. Bu hususta siyasi, diplomatik, hukuki  kanallar harekete geçirilmelidir.” Dedi. Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: OSMANİYE’DE, , TARİHİ, ARKEOLOJİK, SOYGUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı