Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
26 Aralık 2020 - Cumartesi 19:43 Bu haber 1179 kez okundu
 
ÜÇ İŞÇİ KONFEDERASYONU'NUN ORTAK AÇIKLAMASI
EKONOMİ Haberi
ÜÇ İŞÇİ KONFEDERASYONU'NUN ORTAK AÇIKLAMASI

ÜÇ İŞÇİ KONFEDERASYONU'NUN ORTAK AÇIKLAMASI

(26 Aralik 2020)

 

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ TALEBİMİZİN ARKASINDAYIZ:

"

iNSAN ONURUNA YARAŞIR BiR GEÇİMİ SAĞLAMALIDIR"

 

TÜRK-İŞ, HAK-iS ve DİSK Genel Başkanlan 25 Aralk 2020 Cuma Günü TÜRK-iş Genel Merkezinde bir araya gelerek asgari ücret konusunda ki gelişmeleri değerlendirmiş ve aşağidaki ortak açıklamanin yapilmasinı kararlaştırmışlardır:

 

isçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ūcret belirlenmesi milyonlarca isçinin beklentisi ve ortak talebidir.

 

işgilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altna alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Oçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalişma Orgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaglarının dikkate alınmasi gereğini önemle belirtmektedir.

 

Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakku vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir.

 

Asgari Ocret Tespit Komisyonu tarafindan görev verilen Türkiye Istatistik Kurumu'nca "bekar bir işçi için" hesaplanan" yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL'dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artug ile asgari ücretin geçerli olacaği 2021 yılI muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır.

 

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yil boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur.

 

Gegmiş kimi yllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. Insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlannı seferber etmelidir.

 

İşçi temsilcileri "insan onuruna yakışır" bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalişmalarn sirasında temel alnması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmiştır. Oc işçi Konfederasyonu, 4 Aralik 2020 günü ortaklaştırdıkları "insan onuruna yaraşur bir asgari ücret" belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalişanlanın kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

 

Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.

 

Kamuoyuna saygiyla duyurulur.

Ergün ATALAY TÜRK-İŞ Genel Başkanı

Mahmut ARSLAN HAK-İŞ Genel Başkanı

Arzu ÇERKEZOĞLU Disk Genel Başkanı

 

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: ÜÇ, İŞÇİ, KONFEDERASYONU'NUN, ORTAK, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı