Reklam için 0532 496 75 66
Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 14:09 Bu haber 462 kez okundu
 
VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ’IN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
OSMANİYE Haberi
VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ’IN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

VALİ DR. ERDİNÇ YILMAZ’IN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

Muhtarlık müessesesi; demokrasimizin, yönetim sistemimizin, kültürümüzün ve toplumsal yaşamımızın en önemli yapı taşlarından biridir. Muhtarlık müessesesi ilk olarak Osmanlı Padişahı İkinci Mahmut döneminde 19 Ekim 1829 günü faaliyetlerine başlamıştır. Neredeyse 200 yıla yakın bir geçmişe sahip olan muhtarımıza hak ettiği değeri veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 19 Ekim’i “Muhtarlar Günü” olarak ilan etmiştir.

Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Mahalle ve köy muhtarlıklarımız, vatandaşlarımızın devlete açılan ilk kapısıdır. Dolayısıyla vatandaşla devlet arasında önemli bir vazife üstlenen muhtarlarımız, yerel halkımızın özgür irade ve oylarıyla seçilip, demokrasi nehrimizi besleyerek, demokrasinin temel ilkesi olan “halkın kendi kendini yönetmesi” ilkesinin de yerel yönetim örneğini teşkil eder.

Yerel yönetimlerimizden muhtarlıklarımızın, hizmet kalitesini ve verimini arttırılarak millete en üst seviyede hizmet sağlanmasının güçlendirilmesi amacıyla ve geliştirilecek politikalarda, yerelde ikamet eden halkımızın ihtiyaçlarına kulak verecek bir yönetim anlayışıyla, İçişleri Bakanlığımız tarafından hizmete sunulan Muhtar Bilgi Sistemi (MUBİS) ile muhtarlarımız kendi mahalle ve köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın taleplerinin merkeze daha hızlı iletilmesini sağlamaktadır.

Bakanlığımız tarafından hizmete sunulan bu proje sayesinde halkımızın bütün isteklerini bu sisteme dahil ederek ciddi politikalar üretebiliyor, kamu hizmetlerinde istenilen sonuca ulaşılmasını sağlıyor, köy ve mahalle muhtarlarımızın taleplerini, ihtiyaç ve gereksinimlerini görebiliyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle vatandaşlarımız ile devletimiz arasında bir köprü vazifesi görerek, kamu hizmetinin köylerimize ve mahallelerimize hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasında mühim bir görev üstlenen tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Dr. Erdinç YILMAZ

Vali

Kaynak: Editör: Gökhan Soylu
Etiketler: VALİ, DR., ERDİNÇ, YILMAZ’IN, 19, EKİM, MUHTARLAR, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı