Reklam için 0532 496 75 66
Yazı Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 11:26 Bu yazı 611 kez okundu
 
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)
Psikolojik Danışman H.Büşra SOYLU
soyluhbusra@gmail.com
 
 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda yaygın olarak görülen nörogelişimsel bir bozukluktur. Kalıtım, çevre etkisi, ve beyindeki bazı yapısal bozukluklar sebebiyle görülebiliyor.

Okul öncesi, okul çağında görülmeye başlıyor yetişkinlikte devam ederek kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor.  

DEHB BELİRTİLERİ

Çocuğun üzerinde belirgin hareketlilik varsa, ders çalışmakta zorlanıyorsa, dikkatini toplayamıyorsa, çok çabuk unutuyor ve aceleci davranıyorsa bu davranışların altında DEHB olabilir. (sadece bu belirtiler DEHB teşhisi için yeterli değildir.)

DEHB’de üç temel özellik vardır:  Aşırı hareketlilik (hiperaktivite), dürtüsellik (impulsivite) ve dikkat eksikliği. Çocuklarda biri veya hepsi görülebilir.  

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ   

 DEHB’de erken teşhis çok önemli bir konudur. Gerekli tedaviyi alan birey yaşamında başarıyı ve normaliteyi yakalayabilir. DEHB nörogelişimsel bir bozukluk olduğu için ilaç tedavisini de atlamamak gerekiyor.

Tedavi görmeyi reddeden bir aile çocuğunun tüm hayatını etkileyecek bir adım atmış olabiliyor.  

DEHB VE ÖFKE SORUNU

İmpulsif (dürtüsel) davranışlar gözlemlendiğinde kendisini kontrol etmekte zorlanan çocuk öfke patlaması yaşayabiliyor. Hİperaktivitesi olmasa bile çocuk dikkat eksikliği sebebiyle ailesiyle bir çok çatışma yaşayabiliyor.   

EBEVEYNLER ÖFKE SORUNU YAŞAYAN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞMALI?            

Çocuğunuzda DEHB varsa öncelikle bu durumu kabul etmelisiniz. Birçok çocukta görülebilecek yaygın bir bozukluktur. Çocukta öfke sorununu tetikleyen olayları belirlemek ve bu durumların oluşmasına engel olmak, çözüm bulmak yararlı olacaktır.            

Ailelerin sabırlı olmayı öğrenmesi gerekiyor. Çocuk zaten kendini kontrol etmekte sorun yaşıyor- sizlerde kendi duygularınızı kontrol ederek çocuğunuza daha model davranışlar sergileyebilirsiniz.            

Çocuğun yaşadığı davranış sorunlarında, ona kızmak bağırmak yerine olumlu davranışlara yöneltebilirsiniz. Olumsuz davranışı cezalandırmak yerine küçükte olsa olumlu bir davranışını övmek, ödüllendirmek çocuğu cesaretlendirecektir.

Çocuğa olumsuz kelimeler söylemek yerine daha motive edici olup ders çalışma isteğini uyandırabilirsiniz. En önemlisi de tutarlı davranışlar sergilemeniz olacaktır.       

Hatice Büşra Soylu

SİMYA Koleji

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

           

 
Etiketler: DİKKAT, EKSİKLİĞİ, VE, HİPERAKTİVİTE, BOZUKLUĞU, (DEHB),
Yorumlar
Haber Yazılımı