Reklam için 0532 496 75 66
Yazı Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 20:30 Bu yazı 582 kez okundu
 
SOKAKTA KÖPEK BESLENMEZ
H.Tolga BALCILAR
 
 

SOKAKTA KÖPEK BESLENMEZ 

 
 

Günümüzde sokağa bırakılan köpekler  ülkemizin gelecekteki ciddi sorunlarından birisi olmaya aday.  

     Yılda 5-15 adet arasında çoğalan, sayıları milyonları geçen çok hızlı türeyen bu dayanıklı türe karşı  hem insanlar, hem de bu işten sorumlu tutulan  belediyeler çaresiz kalmaktadır.    

      Sokaklarda insanlar tarafından yemlenmeye alışan köpekler; bir süre sonra bakımsızlık yüzünden hastalanıyor iç parazitle kendini,dış parazitleriyle ve dışkılarındaki hastalıklarla (bit pire kene uyuz gibi )  toplum sağlığını tehlikeye atıyor  . 

 Hastalanıp bitkin düşen başıboş köpekler araç trafiğinin yoğun olduğu yerlere girerek, hem insanların hayatını hem de kendi hayatlarını riske atıyor. Her gün Otoyollarda çıkan başıboş köpekler yüzünden ülkemizde yüzlerce ailenin ocağı söndüğü gibi milyonlarca lira maddi kayıp yaşanıyor.   

         Ayrıca bir cadde yada  bölgede sürekli yemlenen köpekler o bölgeye alışarak koloni oluşturup  ,   genlerinde var olan sürü psikolojisini keşfedip  sürüler halinde gezmekte ve beslendikleri alanı koruma içgüdüsüyle insanlara saldırmaktadır. Küçük yaştaki çocukları av olarak gören ve toplu halde saldıran köpek sürülerinin vakaları günümüzde hızla artmaktadır.. 

             3-5 kendini bilmez sözde HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARININ, vicdanlarını; ayda yada haftada bir kapı önüne yem bırakarak rahatlatıyor olması,sokakta köpek beslemeyi şirinlik gibi gösterip,  köpek ve kedilere SOKAK HAYVANI  ismini koymaları  toplum sağlığını ve güvenliğini bu denli hiçe sayma hakkını vermiyor .  

    İnsanlığı ; kapı önüne  YAL bırakmak sananların bu konuda söz sahibi olması ve kurumları denetlemeye kadar varan, hesap soran nitelikte pervasızlıklara soyunmaları, devlet kurumlarının ise bu şahısları dikkate almaları çok üzücü. 

    Bu şahıslar insanları ve toplumu hayvanları sevmeye zorlayarak baskı altına almak istemektedir .   Kendisi gibi düşünmeyenleri cani ve hayvan düşmanı gibi nitelendirmelerle küçük düşürüp toplum nezdin de öcü gibi gösterme çabaları ne yazık ki mide bulandır düzeydedir .  

        Dışkısını temizlemekten iğrenen, köpeğe sokakta yemlemeyi  insanlık olarak gören tiplerin başlatmış olduğu bu baskıya karşı,aklı selim düşünen insanların ve kurumların bu şahıslara  yaptıklarının yanlış olduğu çağrısında bulunarak DUR demesi, gelecekte toplumda yaşanacak olumsuzluklara karşı vebal  taşıdıklarını bilmeleri gerekir . 

         KÖPEK BAKMANIN sadece doyurmaktan ibaret olmadığını, köpeklerin de insanlar gibi temizliğe , bakıma, aşılanmaya ve en önemlisi sevgiye ihtiyacı olduğunu yüksek sesle dile getirmeliyiz. Gelecekte milyonları aşacak köpek nüfusuyla baş edilemediğinde, insanlar tarafından bu hayvanlara  karşı çok daha çirkin muameleler göreceğimizi unutmayalım. 

    Hayvan hakları savunucularının;  bu hayvanları sokağa bırakanları, üretip ticaretini yapanları  ,  bakamayacağı hayvanı satın alıp, atanları   tespit edip  mücadelelerini ve enerjilerini bu yolda kullanmaları benim gibi düşünenler tarafından tavsiye edilmelidir.    

   SOKAKLARDA ve CADDELERDE KÖPEK YEMLEMEYİ ÖZENDİRMEK yerine, insanlara  sokak hayvanlarını evlerine alıp besleyip temizleyip bakmalarını özendirmek çok daha insancıl bir eylemdir …   

     Caddeler ve sokaklar SOKAK HAYVANLARI nitelemesiyle belirtilen hayvan türlerinin yaşam alanları değildir.   

      Hayvan sevmeyen ve korkan insanlara da saygı göstermek zorunda olduğumuzu unutmadan             

      TCK nın  insan ve toplum sağlığını koruma adına yasasının var olduğunu toplum sağlığının kanunlarla güvence altında olduğunu bilmemiz önemlidir.  

   Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması ;  

Madde 177 - 1) Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. 


 not  ;  ( evimde 5 köpek besliyorum ) 

 
Etiketler: SOKAKTA, KÖPEK, BESLENMEZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı