Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Gökhan Soylu
Köşe Yazarı
Gökhan Soylu
 

Yol Medeniyet ise Zorkun Medeniyetsizmi?

  Yıl 2020,eylül  ayı. Gebze-İzmit otoyolunun açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yol medeniyettir, yolları olmayan ülkeyseniz medeni olmaktan bahsedemezsiniz." demişti. Cumhurbaşkanı'nın bu sözü bilinçaltım da kalmış olacak ki bugün bir kez daha  Zorkun yolunun o içler acısı halini görünce kendi kendime hayıflandım. Erdoğan ülkenin Cumhurbaşkanı olarak yol ile medeniyeti ilişkilendiriyor, bu nokta atışı sözleri sarfediyordu.  2002 yılından bu yana da ülkeyi adeta yol ağlarıyla bir uçtan bir uca bağladı, konforlu seyehatlar ve lojistik aktarımı meselesini üst düzeylere taşıdı. Yaklaşık 20 yıldır iktidar olarak kalmasının donelerinden biride bu yollar diyebiliriz. Yukarıda üst perdeden yolun ne anlama geldiğini kısaca yazdık. Yani yol konusu ülke coğrafyası için önemli. Peki ülkemin 80.vilayeti Osmaniye için yolun önemi yok mu ? Açtım Google'yi “Zorkun nüfusu” yazdım. Sizde yazıp sorgulayabilirsiniz. Bana şu veriyi sundu; “Yayla mevsiminde, Zorkun ve yakın yaylalarla birlikte bölgenin nüfusu 200.000 civarında olmaktadır.” Google’nin yalancısıyım. Birde bu bölgelere günü birlik piknik için ve akraba ziyaretlerine giden binleri eklediğimizde neredeyse Osmaniye'nin tümü yılda bir kez Zorkun ve çevre yaylalara gidip geliyor.  Yani o meşhur dillere destan gidip gelenlerin hiçte iyi şeyler söylemediği yolları aşıyor, ama nasıl aşıyor ?  İnsanoğlu adrenalin dolu yolculukta gerim gerim gerilip serinlemek ve eğlenmek için gittiği yayladan yorgun dönüyor. Neden ? Çünkü yol bozuk, yol çukurlarla dolu. Bu çukuruda geçtik kaldı 120 çukur, deyip çukur sayanları bile duydu bu kulaklar. Be hey Allah'ın kulları, hizmet için seçilen mübarek yöneticiler hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi görmezsiniz bu yolu? Hiç mi size birileri iletmez yollar berbat diye? Hiç mi rahatsız olmazsınız yaklaşık üç yüz bin insanın kullandığı bu yolun içler acısı halinden?  Hiçmi acımazsınız o son model milli servet otomobillerin lime lime dökülmesine? Tamam bütçedir, paradır ama yeşil parklara beton dökmeye gelince betonun en kralını kamyon kamyon taşıyıp döküyorsunuz. Beton dökemediğiniz yerlere beton türevi olan karo taşları döşüyorsunuz da iş Zorkun yoluna gelince mi bütçe yetmiyor ? Dört şerit yol yapın demiyoruz, mevcut çukurlara  yirmişer kürek ziftli çakıl atında  millet şu medeniyetsizlikten kurtulsun. Yol medeniyettir.   Gökhan Soylu
Ekleme Tarihi: 23 Mayıs 2021 - Pazar

Yol Medeniyet ise Zorkun Medeniyetsizmi?

 

Yıl 2020,eylül  ayı. Gebze-İzmit otoyolunun açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yol medeniyettir, yolları olmayan ülkeyseniz medeni olmaktan bahsedemezsiniz." demişti. Cumhurbaşkanı'nın bu sözü bilinçaltım da kalmış olacak ki bugün bir kez daha  Zorkun yolunun o içler acısı halini görünce kendi kendime hayıflandım.

Erdoğan ülkenin Cumhurbaşkanı olarak yol ile medeniyeti ilişkilendiriyor, bu nokta atışı sözleri sarfediyordu.

 2002 yılından bu yana da ülkeyi adeta yol ağlarıyla bir uçtan bir uca bağladı, konforlu seyehatlar ve lojistik aktarımı meselesini üst düzeylere taşıdı.

Yaklaşık 20 yıldır iktidar olarak kalmasının donelerinden biride bu yollar diyebiliriz.

Yukarıda üst perdeden yolun ne anlama geldiğini kısaca yazdık. Yani yol konusu ülke coğrafyası için önemli.

Peki ülkemin 80.vilayeti Osmaniye için yolun önemi yok mu ?

Açtım Google'yi “Zorkun nüfusu” yazdım. Sizde yazıp sorgulayabilirsiniz. Bana şu veriyi sundu;

“Yayla mevsiminde, Zorkun ve yakın yaylalarla birlikte bölgenin nüfusu 200.000 civarında olmaktadır.” Google’nin yalancısıyım.

Birde bu bölgelere günü birlik piknik için ve akraba ziyaretlerine giden binleri eklediğimizde neredeyse Osmaniye'nin tümü yılda bir kez Zorkun ve çevre yaylalara gidip geliyor.

 Yani o meşhur dillere destan gidip gelenlerin hiçte iyi şeyler söylemediği yolları aşıyor, ama nasıl aşıyor ?

 İnsanoğlu adrenalin dolu yolculukta gerim gerim gerilip serinlemek ve eğlenmek için gittiği yayladan yorgun dönüyor. Neden ?

Çünkü yol bozuk, yol çukurlarla dolu. Bu çukuruda geçtik kaldı 120 çukur, deyip çukur sayanları bile duydu bu kulaklar.

Be hey Allah'ın kulları, hizmet için seçilen mübarek yöneticiler hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi görmezsiniz bu yolu? Hiç mi size birileri iletmez yollar berbat diye? Hiç mi rahatsız olmazsınız yaklaşık üç yüz bin insanın kullandığı bu yolun içler acısı halinden?  Hiçmi acımazsınız o son model milli servet otomobillerin lime lime dökülmesine?

Tamam bütçedir, paradır ama yeşil parklara beton dökmeye gelince betonun en kralını kamyon kamyon taşıyıp döküyorsunuz. Beton dökemediğiniz yerlere beton türevi olan karo taşları döşüyorsunuz da iş Zorkun yoluna gelince mi bütçe yetmiyor ?

Dört şerit yol yapın demiyoruz, mevcut çukurlara  yirmişer kürek ziftli çakıl atında  millet şu medeniyetsizlikten kurtulsun. Yol medeniyettir.  

Gökhan Soylu

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve eldedemokrasi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.